Suçlulara karşı 'korku dedektörü'

İngiliz bilimciler, terdeki feromon düzeyinde anormal artışları anında tespit edebilen dedektör geliştirdi.

02.11.2009 - 11:09

Suçlulara karşı 'korku dedektörü'

İngiliz bilimciler, heyecan ve korku esnasında salgılanan feromonu tespit eden tarayıcı geliştiriyor. Cihazın havalimanlarındaki güvenlik noktalarında ‘korku dedektörü’ olarak kullanılarak aşırı heyecan duygusu yaşayan ‘terörist’lerin tespit edilmesi umuluyor.

London City University’nden araştırma ekibi, henüz gelişme sürecindeki projenin 18 aylık başlangıç aşamasını başarıyla tamamladı. İnsanın ter salgısındaki feromonun derecesini algılayan dedektör, bunu insandaki ortalama feromon derecesiyle karşılaştırıyor ve büyük oranlı sapmaları anında rapor ediyor.

Ekip lideri Tong Tun, uyuşturucu kaçakçısı, terörist, kaçak suçlular gibi insanların her durumda yakalanma korkusu yaşadıklarını, ancak bunların mimik veya jestlerinden bunu anlamanın zor olabileceğini söyledi. Ancak bu kişiler ne kadar soğukkanlı davranmaya çalışsalar da korku ve endişe duygusu feromon salgısında kişinin kontrolü dışında artışa neden oluyor.

Geçen yıl ABD’li bilimcilerin yürüttüğü araştırmalarda uçaktan atlayış yapan 20 kişinin terlerindeki feromon düzeyinin çok ciddi artış gösterdiği belirlenmişti. ‘Korkunun kokusu’nu tespit eden cihazların iki üç yıllık süreç sonunda kullanılmaya başlanması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...