Sudan Heyet Başkanı’ndan AB notasına tepki

İSEDAK'a katılan Sudan Heyetinin Başkanı, Sudan Devlet Başkanı El Beşir’in Türkiye’yi ziyareti ile ilgili olarak AB’nin verdiği notayı eleştirdi.

Anadolu Ajansı 07.11.2009 - 14:59

İSEDAK'a katılan Sudan Heyetinin Başkanı El Samaeh El Sıddık, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in yarın Türkiye'ye gelerek, pazartesi günü İSEDAK ekonomi zirvesine katılacağını belirterek, ''AB'nin Devlet Başkanımızın Türkiye ziyaretine müdahale etme hakkı yok. Çünkü bu uluslararası bir toplantıdır'' dedi.

AB'nin Sudan Devlet Başkanı El Beşir'in İSEDAK toplantısına katılımına ilişkin müdahalesini de eleştiren El Sıddık, Devlet Başkanı El Beşir'in yarın akşam Türkiye'ye geleceğini ve Pazartesi günü gerçekleştirilecek İSEDAK ekonomi zirvesine katılacağını belirtti.

El Sıddık, ''AB'nin Devlet Başkanımızın Türkiye ziyaretine müdahale etme hakkı yok. Biz hiç bir ülkenin dışişlerine müdahale etmiyoruz. Ayrıca bu uluslararası bir toplantıdır. Hiç bir ülke ya da kuruluşun bizim dış ilişkilerimize müdahale etme hakkı yoktur'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, El Beşir'in İSEDAK toplantısına katılımı konusunda verdiği yanıtın çok doğru olduğunu ifade eden El Sıddık, bu yanıttan memnun olduklarını dile getirdi.

El Sıddık ''Bu uluslararası bir organizasyondur ve AB'nin böyle bir toplantıya, üye bir ülkenin liderinin katılımına karışmaya hakkı yoktur'' dedi.

Bunun uluslararası bir toplantı olduğunu yineleyen El Sıddık, ''Ancak bunun dışında Türkiye'yi zor duruma sokacak herhangi bir durum yaratmayız'' diyerek sözlerini sürdürdü.

Türkiye'den çok memnun olduklarını, çünkü uluslararası alanda kendisini anlatamayan ve haksız baskı altında tutulan Sudan'a destek çıktığını kaydeden El Sıddık, Türkiye ile Sudan arasında büyük yatırım imkanları bulunduğunu ve daha çok Türk iş adamını Sudan'a davet ettiklerini de söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...