Süheyl Batum: 'Oy sayımında hile olabilir'

Süheyl Batum: “Biz YGS'de bile hile yapıp, hileyi 'yaptık, yapmadık' diye boğuntuya getiren bir partiden her şeyi bekliyoruz''

Haberler - Anadolu Ajansı 17.05.2011 - 14:17

Süheyl Batum: 'Oy sayımında hile olabilir'

Cumhuriyet Halk Partisi, seçimde hile yapılması endişesi nedeniyle oy sayımını kontrol etmek amacıyla parti bünyesinde seçim koordinasyon merkezi kurdu.

Parti Genel Merkezinde kurulan seçim kordinasyon merkezinin açılışında konuşan Süheyl Batum: '''de bir genel kanaat var; özellikle CHP seçmeni oylarının bir şekilde çalındığını ve oylarının yerine başkalarının seçildiğini düşünüyor. Bunda çok fazla paranoyak bir düşünce içerisinde de olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü bugüne kadar bazı gözlemlerimiz bize bunun gerçek olduğunu gösterdi'' dedi.

'SANDIK GÜVENLİĞİ ARTACAK'
Batum, yaptıkları yazılım ve organizasyonla sadece CHP değil, diğer partilerin de sandık güvenliği konusunda endişelerini ortadan kaldırmayı amaçladıklarını söyledi.

Batum, partisinin Türkiye genelinde 957 ilçe bünyesinde 53 bin 73 muhtarlık ve 58 bin 957 sandık alanında sandık seçmen örgütlemesini tamamladığını bildirdi.
Türkiye genelindeki 199 bin 183 sandıkta, sandık kurulu üyeleri atandığını belirten Batum, seçim bittikten sonra sandık başındaki CHP görevlisinin, elindeki tutanakla önce bina görevlisine, sonra da ilçeye giderek sonuçların bilgisayara girilmesini izleyeceğini söyledi.

'SANDIĞIN ÜZERİNE OTURACAK'
Süheyl Batum, ''Elektrik kesintisi gibi durumlarda sandık görevliniz ne yapacak'' sorusuna ''Sandığın üzerine oturacak'' yanıtını verdi.

YSK'nın kendilerine ''iki server (ana bilgisayar) ile çalıştıklarını ve birinde elektrik kesilirse diğerinden devam edilebileceğini'' ifade ettiğini söyleyen Batum, veri akışının kesintiye uğramaması için kendilerinin de eleman görevlendirdiklerini bildirdi.

Batum, Beyoğlu'nda yüzde 50 ile öndeyken elektrikler kesildiğini, elektrikler geldiğinde ise yüzde 20 ile seçimi kaybettiklerini hatırlattı.

CHP'li sandık görevlilerinin YSK tarafından sonuç bilgisayara girinceye kadar bütün süreci izleyeceklerini ve buna engel olmaya çalışan kamu görevlileri için hukuk biriminin hazır bekleyeceğini anlatan Batum, ''Hiçbir emniyet görevlisinin, valinin, kaymakamın kraldan çok kralcı olmasına bu sefer izin vermeyeceğiz'' de dedi.

Sayfa Yükleniyor...