Süheyl Batum'u siyasete iten neden

Sanayi odası başkanı, "biz apolitiğiz" deyince, son iki yıla kadar kendisinin de siyasete uzak durduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı, neden karar değiştirdiğini anlattı.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.04.2011 - 21:25

Süheyl Batum'u siyasete iten neden

CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, partisinin Eskişehir milletvekili adaylarıyla Eskişehir Sanayi Odası'nı (ESO) ziyaret etti.

Oda başkanının "Biz siyasetle ilgilenmeyiz, apolitiğiz" dediğini belirten ve "ben de öyleydim" diyen Batum, "Fakat şimdi zorunluluk haline dönüştü" şeklinde konuştu ve anlattı:

"'Bana bak, ya bir taraf olursun bertaraf olursun. Ya bendensin ya da gidersin' dediğini televizyondan duydum..."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, ESO'yu ziyaretinde şunları söyledi:

"...Ben de 1980 yılında üniversiteye akademisyen olarak girdim. Siyasete son iki yıla kadar nispeten uzak durdum. İzledim, ama uzak durdum. Çünkü, 'ben siyasetçi değilim' dedim. 'de olan bitenin doğrusunu, yanlışını göstermeye çalışayım, bana sorarlarsa 'hukuken bu doğru, bu yanlış diyeyim' dedim.''

''APOLİTİK OLMAYA DEVAM EDİNİZ''
Türkiye'de eskiden sanayicinin, girişimcinin, öğretim üyesinin, siyasetle hiç ilgilenmiyormuş gibi görünmesinin doğal bir tercih olduğunu belirten Batum, şunları kaydetti:

''Fakat şimdi zorunluluk haline dönüştü. Ben hayatımda bir iktidar partisinin başkanının ilk defa 'Bana bak, ya bir taraf olursun bertaraf olursun. Ya bendensin ya da gidersin' dediğini televizyondan duydum.

Daha da beteri, bunu dinleyen gazetecilerin veya insanların bu sözleri duymazdan gelerek birtakım, benim 'yandaş' dediğim siz ne derseniz diyebilirsiniz, birtakım aydınların da 'Canım olsun, bizim Başbakanımız arada sırada sinirleniyor, ne yapsın' dediği bir örneği ilk defa yaşadım. O yüzden sizden istirhamım apolitik olmaya devam ediniz."

Sayfa Yükleniyor...