Şükür: Bence etik, vicdanen rahatım

Milletvekillikle birlikte TV’de yorumculuk yapacak olmasının etik olduğunu söyleyen AK Parti’li Hakan Şükür, “Vicdanen rahatım” dedi.

Anadolu Ajansı 05.01.2012 - 16:34

Şükür: Bence etik, vicdanen rahatım

AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, bir televizyon kanalında spor yorumculuğu yapacak olmasına gösterilen tepkileri değerlendirdi.

TRT'de de benzer bir görev yaptığını, milletvekilliği gündeme geldiğinde hemen ayrıldığını anımsatan Şükür, ''Buradaki hassasiyeti öncelikle belirtmek lazım. Çünkü, böyle bir teklif geldiği zaman takdir edersiniz ki bizim bir genel başkanımız var ama her şeyden önemlisi TBMM'nin çok değerli Başkanı, Genel Sekreteri ve buradaki idari birimler var'' diye konuştu.

Yayıncı kuruluşun talebinde ısrarlı olduğunu ve teklifin mesleki donanımını ortaya koyması açısından cazip olduğunu belirten Şükür, sözlerini şöyle sürdürdü:

'BAŞBAKAN İZİN VERDİ’
''Parayı hiç düşünmedim, böyle bir derdim yok. Bunu üzerine basarak söylüyorum. Buradaki idari birimleri aradım. Aldığım cevap, yasal olarak bir sorun teşkil etmediği ve bu görevi yapabileceğim söylendi. Bugün Meclis Başkanımız, 'inceleme başlatırız, bununla ilgili böyle bir şey varsa' dediği bundandır. Bir anda sorulan soruya verilecek cevap budur, doğrudur. Böyle bir cevabı aldım ve Sayın Başbakanımızla konuştum. Bana, 'Bu senin yaptığın bir iş. Yasal bir sorun yoksa, yasaların bağlayıcılığı yoksa yapabilirsin tabii ki' dedi.

'ETİK ANLAYIŞI KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİYOR’
Bazı medya organlarında, 'yasal bir sorun olmadığı ama bunun da etik olmadığı' yazıldı. Türkiye'de etik anlayışı kişiye göre değişiyor maalesef. Biz bu Meclis çatısı altında partimizin bize verdiği görevleri aksatmadan, görev saatlerimizde her zaman Genel Kurul’da bulunduk.''

'GÖREVİMİN BAŞINDAYIM’
Hakan Şükür, milletvekilliğinin asli görevi olduğunu belirterek, ''Görevimin her zaman başında olacağım'' dedi.

'HIRSIZLIK YAPMADIM’
Şükür, “Yasal bir engel olmadığı için bu görevi seve seve, objektif bir şekilde yapabilirim. Hayatım boyunca medyada yazılanlara göre hareket etmedim. Başarılarımın arkasında hep bu vardır. Hırsızlık yapmadım. Çok, açık, net olan bir şeyin karşılığını vermeye çalışıyorum'' dedi.

'FEDAKARLIK YAPIYORUM’
Şükür, bir soru üzerine, yayıncı kuruluşla sezon sonuna kadar anlaşma yaptığını ifade ederek, ''Genelde hafta sonları olacak. Seçim bölgeme uygun da genelde Cuma, Cumartesi, Pazar. Pazartesine sarkanlarda da fedakarlık yapıp, Ankara'dan git-gel yapacağım. Çünkü 23.00'e dayanan bir saatte başlıyor yorumlar. Burada fedakarlığı yapan taraf benim. Buradaki görevimi aksatmadan ekstra görev yapıyorum'' şeklinde konuştu.

'OBJEKTİF BİR İNSANIM’
Bir gazetecinin, ''Siyasi kimliğiniz yorumlarınızı etkileyebilir mi?'' sorusuna Şükür, ''Etkilemez. Benim genel tavrımı insanlar bilir. Hayata hoşgörüyle, sevgiyle bakarım. Sahada gördüğünü söylemeye çalışan, objektif bir insanım'' yanıtını verdi.

Şükür, bir başka soru üzerine ''Konuya ilişkin Meclis Başkanlığından bir şey gelmediğini eğer bir bildirim olursa onu da basın toplantısıyla paylaşacağını'' ifade etti.

'AFAKİ RAKAMLAR YOK’
''Ne kadar para alacaksınız yayıncı kuruluştan'' sorusu üzerine Şükür, ''Yayıncı kuruluşun ilkeleri gereği söyleyemem ama öyle afaki rakamlar değil'' dedi.

'VİCDANEN RAHATIM’
''Yorumculuk yapmanız etik mi değil mi'' sorusunu da Şükür, ''Etik olmadığını düşünmüyorum. Yazı yazarak para kazanan milletvekilleri var. Özgürlüklerin konuşulduğu bir ortamda böyle bir konunun konuşulmasını istemezdim. Vicdanen rahatım'' şeklinde yanıtladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...