Süleyman Şah Türbesi'nin önemi

TSK, Türkiye sınırları dışındaki tek Türk toprağı olan Suriye içindeki Süleyman Şah Saygı Karakolu'na operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda 1 asker kaza sonucu şehit oldu. Peki Süleyman Şah Türbesi'nin Türkiye için önemi ne? İşte türbe ile ilgili ayrıntılar...

Haberler - NTV Haber 22.02.2015 - 11:20

Süleyman Şah Türbesi'nin önemi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Süleyman Şah Karakolu'na operasyon düzenledi.

Süleyman Şah Saygı Karakolu, 'nin sınırları dışındaki tek vatan toprağıydı.

Türkiye'ye 30 kilometre mesafedeki türbede, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin dedesi olan Süleyman Şah yatıyordu.

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ'Nİ 1921 YILINDAN BU YANA TÜRK ASKERİ KORUYORDU

Tarihi türbe, 1921 yılında Fransızlarla yapılan Ankara Anlaşması uyarınca Türk askerleri tarafından korunuyordu.

1973 yılında Suriye'nin barajı inşaatında yükselen sular nedeniyle Ankara ve Şam'ın ortak çalışmasıyla türbenin yeri değiştirilmişti. Halep'in Karakozak köyü yakınına taşınmıştı.

Suriye'de iç savaş başlamadan, IŞİD tehdidi risk haline gelmeden önce türbede Şanlıurfa'da konuşlu 20. Zırhlı Tugay'a bağlı askerler nöbet tutuyordu.

Tehdit artınca karakol önce komandolarla ve ağır silahlarla takviye edildi, ardından bordo bereliler görev yapmaya başlamıştı.

IŞİD tehdidi nedeniyle de yaklaşık 8 aydır değişim yapamadılar. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bu açıklamayı ekim ayında ''IŞİD militanları oraya çok yaklaştı. Ancak askerlerimiz silahları ile birlikte görevlerine devam etmekte'' açıklaması yapmıştı.

O günlerden itibaren de Türkiye her türlü ihtimale karşı askeri önlemlerini aldı. Türk Silahlı Kuvvetleri, kara ve hava kuvvetlerini içine alan çoklu bir müdahale planı hazırladı.

15 dakikada bölgeye ulaşabilecek özel kuvvet taburu hazır bekletildi. Topçu bataryaları türbe çevresine kilitlendi.

Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'ne bağlı iki F-16 savaş uçağı sürekli Suriye sınırında devriye görevi yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, ''Her şeyden önce Süleyman Şah bizim vatan topraklarımız. Orada bizim şu anda 40 Mehmedimiz var, onların kılına herhangi bir şeyin gelmesi halinde, silahlı kuvvetlerimiz başta olmak üzere orada atacağımız adımlar malumdur. Yani orada herhangi bir şeyde asla tereddüt etmeyiz, edemeyiz. Ve o andan itibaren her şey değişir'' açıklaması yapmıştı.

Süleyman Şah Türbesi'ndeki askerlerin aileleri bu süreçte Genelkurmay Karargahı'nda ağırlandı.

''YALNIZ DEĞİLSİNİZ''

Geçtiğimiz Kurban Bayramı'nda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel karakolda görev yapan askerler için özel mesaj yayınlamışlar ''Yalnız değilsiniz'' demişlerdi.

TÜRBE DE NAKLEDİLDİ

Operasyon sırasında meydana gelen kazada sonucu ise karakolda görev yapan 1 asker şehit oldu. Operasyonda sadece personelin değil, türbenin de nakledildiği belirtiliyor.

Alınan bilgilere göre, türbedeki naaşların da Türkiye sınırına ancak Suriye topraklarında bir noktaya nakledildiği öğrenildi.

SÜLEYMAN ŞAH'IN NAAŞI TÜRKİYE'DE

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ''Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu, Süleyman Şah'ın kabriyle birlikte, Suriye'de sınırımıza mücavir Suriye Eşmesi köyünün kuzeyinde ve aynı büyüklükteki araziye geçici olarak taşınmıştır" denildi.

Bu arada Başbakan Ahmet Davutoğlu, Süleyman Şah'ın naaşının da yeni mekanına nakli için Türkiye'de olduğunu bildirdi. Naaşın, Eşme'deki çalışmaların tamamlanmasından sonra oraya nakledileceği öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...