Sultanahmet saldırısının detayları

İstanbul Sultanahmet'te saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın 8 yaşına kadar Suudi Arabistan’da yaşadığı, saldırı esnasında da ilk bomba patlamayınca 2.’nin pimini çektiği tespit edildi.

NTV Haber 14.01.2016 - 23:39

Sultanahmet saldırısının detayları

Sultanahmet Meydanı'nı kana bulayan saldırıda 7 Suriyeli gözaltına alındı. Polis çevredeki güvenlik kameralarını ve olay anındaki telefon kayıtlarını inceledi. Önce canlı bombanın Sultanahmet Meydanı’na nasıl gittiği belirlendi, ardından teröristin arkadaşlarına ulaşıldı.

3 İLÇEDE YAPILAN OPERASYONLA YAKALANDILAR

Canlı bomba Nabil Fadlı, Zeytinburnu Göç İdaresi Başkanlığı’nda parmak izi verirken yanında olan arkadaşları 3 ilçede yapılan operasyonla yakalandı.

Polis, ifadeler doğrultusunda şüphelilerin yol haritasını çıkardı. Canlı bomba arkadaşlarıyla birlikte 1 hafta önce Şanlıurfa’dan Ankara’ya oradan da İstanbul'a geldi.

EL MUHABERAT İDDİASI

Gözaltındaki Suriyelilerden 3’ünün  El Muhaberat bağlantılı olduğu öne sürüldü.

Polis, canlı bomba Nabil Fadlı'nın saldırıda özel yapım içi plastik patlayıcıyla dolu intihar yeleği giydiğini belirledi.

Fadlı düzeneğe 2 el bombası da yerleştirdi ancak ilk bomba patlamayınca 2.’nin pimini çekti.

KİMLİĞİ NETLEŞİYOR

Canlı bombanın kimliğine ilişkin ayrıntılar da netleşiyor. 1988 doğumlu Nabil Fadlı 8 yaşına kadar Suudi Arabistan’da yaşadı.

Fadlı daha sonra ailesiyle birlikte önce Suriye'nin başkenti Şam'a sonra Türkiye sınırına yakın Menbij kasabasına taşındı.

2012'de Ebubekir Tugayları adlı grupla  silahlı isyana başlayan Nabil Fadlı iddiaya göre Ahrar El Şam saflarında  da yer aldı.

IŞİD, Menbij kasabasını ele geçirince de kanlı örgüte katıldı.

Sayfa Yükleniyor...