Daha önce Kayseri'de uygulanan ücretli bisiklet sistemine bugüne kadar bin vatandaş abone oldu. Sistemin uygulandığı Avrupa'da bisiklet başına 13 abone düşerken Kayseri'de bu sayı 3 kişide kaldı. Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz, uygulamanın başarılı olması için bisiklet yolu çalışmalarına önem verilmesi gerektiğine değiniyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin KAYBİS olarak adlandırdığı 300 bisikletten 35'ini İSPARK deneme amaçlı olarak İstanbul'a getirdi. Sultanahmet ve Beyazıt'ta kurulan iki istasyonda müşterilerini bekleyen mavi renkli, ön tekerleği küçük bisikletler denemeye alındı. Sultanahmet Meydanı'na kurulan bisiklet istasyonuna turistler yoğun ilgi gösteriyor. Ücretli sürüşlerin henüz başlamadığını belirten İSPARK yetkilileri, beklenen ilgiyi görmeleri halinde sistemin kalıcı olacağını ve yaygınlaştırılacağını anlattı.

Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz, ücretli bisiklet sistemi için altyapı çalışmalarının önemine değiniyor. Yurtdışındaki uygulamalarda önce bisiklet yollarının yapıldığından bahseden Suyabatmaz, Sultanahmet ve çevresinde henüz bisikletliler için ayrılan yol bulunmadığına değindi. Tarihi Yarımada'nın fiziki özelliklerinin bisiklet kullanıcıları için zorlu bir yapıya sahip olduğunu ifade etti.

Ulaşımda kullanılan el kartları ile ücretlendirilen bisikletleri kiralayanlar, ilk yarım saat için ücret ödemiyor. İki saate kadar her yarım saat için 50'şer kuruş daha ödüyor. Bisikletin kiralanma süresi 6 saati geçerse 10 TL olarak fiyatlandırılıyor.