Sultansazlığı kurtuldu mu?

Bir dönem kuraklıktan dolayı yer yer yangınların çıktığı Sultan Sazlığı, yeniden kuşların uğrak yeri haline geldi.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.12.2011 - 07:34

Sultansazlığı kurtuldu mu?

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, sulak alanların korunması ve gelecek nesillere en sağlıklı şekliyle bırakılabilmesi için çalışmalarına devam ediyor. Kuzey yarımkürenin en önemli sulak alanlarından olan Kayseri sınırları içindeki Sultan Sazlığı Milli Parkı ve Ramsar Alanı, step ekosistemi içinde eşine az rastlanan tatlı ve tuzlu ekosistemini bir arada bulunduruyor.

Zengin biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapan ve kuş göç yollarının kesişme kavşağında bulunan Sultan Sazlığı, 301 kuş türü ve 428 bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, alanın daha iyi bir şekilde yönetimini sağlamak için hazırladıkları Sultan Sazlığı Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı ve Ramsar Alanı Yönetim Planı'nı, 2008 Mart ayında uygulamaya koyduklarını ifade etti.

2009 yılı Temmuz ayı sonrasında bölgede sık sık turba yangınlarının çıkması üzerine yaptıkları tespitlerde sazlığı besleyen kanalların bentlerle çevrili olduğunu ve alana su girişinin olmadığını gördüklerini anlatan Eroğlu, bunun üzerine gerekli tedbirleri aldıklarını belirtti.

Bakan Eroğlu, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kepçe ile kanallardaki bentlerin kaldırıldığını, ayrıca Yeşilhisar Ovaçiftliği bölgesinde sazlığa suyun girişini sağlamak için, yaklaşık bir kilometrelik bir kanal açılarak yangın bölgesine su verildiğini aktardı. Eroğlu, ''Neticede 3 ay gibi bir zaman içerisinde yıllardır devam eden turba yangınları tamamen söndürüldü'' dedi.

Kanalların açılması ile birlikte sazlıkta su seviyesinde artış olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, iyileşme ve toparlanma sürecinin 2009 yılının son aylarında başladığını ifade etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, şunları kaydetti:''2009 yılı öncesinde turba yangınlarının devam ettiği zamanlarda sazlık alan hemen hemen yok iken 2009 yılında 860 dekar, son yıllarda ise tamamı sazla kaplanmıştır. Sultan Sazlığına su akışının sağlanması ile sazlık kısım 36 bin dekarlık alana çıkarılmış, 2011 yılında bu alan daha da artırılmıştır. Sultan Sazlığı Milli Parkı'na suyun girişiyle sazlık kısım genişlemiş, geçim kaynağı saz ve ürünleri olan yöre halkının ekonomik gelirlerinin artmasına katkı sağlamıştır. Netice olarak Sultan Sazlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığının yürüttüğü çalışmalarla birlikte muhteşem görüntüsüne kavuşmuştur.''

Sayfa Yükleniyor...