Sünger avcısı "ağ avcısı" oldu

Bodrum'da yaşayan ve en eski sünger avcısı olarak bilinen Mehmet Baş, beraberindeki bir dalgıçla birlikte sualtındaki kayalıklarda biriken ve doğal yaşama zarar verdiği belirtilen ağların bir kısmını temizledi.

Haberler 09.06.2009 - 12:01

Sünger avcısı "ağ avcısı" oldu

BODRUM  -Bodrum'da ''Aksona Mehmet'' lakabıyla tanınan Mehmet Baş, sualtı fotoğrafçısı Kenan Doğan ve su ürünleri mühendisi Mustafa Büyük Söylemez, Bodrum Limanı'ndan ''Aksona'' adlı tekneyle açılarak, Ortakent beldesi açıklarındaki Karaabidin Sığlığı'na geldiler.

Burada dalış yapan Baş ve Söylemez, gırgır teknelerinin su altındaki kayalıkların üzerine bıraktığı belirtilen ağların bir bölümünü bıçaklar yardımıyla temizleyerek tekneye çektiler.

Baş, bir süre önce de aynı kayalıklara gelerek ağ temizliği yaptıklarını ifade ederek, ''Kayalıkların üzerinden sualtı yaşamına zarar veren gırgır ağlarını temizledik. Deniz dibindeki bu güzel kayalıkta canlı yaşamı bitmek üzereydi. Dipte kalan balıkçı ağları deniz canlılarının yaşam alanlarını ortadan kaldırıyor'' dedi.

Deniz altındaki ağların, kayalıkların üzerini tamamıyla kapladığına işaret eden Baş, şöyle konuştu:''Kayalıkların üzeri yosun bağlamış ve dış dünyayla olan bağlantısı kesilmiş. Aşağısının durumu çok kötü. Bilinçsizce atılan ağlar su altında birikmiş ve doğal yaşama zarar vermiş. Kayalıklar çevresinde yaşayan balıklar ağlardan olumsuz etkilenmişler. Su altında ölmüş balıklar gördük. Balıkçılar, ağları dipte kaldığı zaman haber versinler, biz gelip ağları yukarıya çıkartırız.''

Kenan Doğan ise Karaabidin Sığlığı'nın temizlendiğine işaret ederek, bölgenin dalış turizmine açılması gerektiğini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...