'Süper madde'ye Nobel fizik ödülü

Nobel Fizik Ödülü, Manchester Üniversitesi'nde görevli Geim ve Novoselov'a verildi.

05.10.2010 - 13:08

'Süper madde'ye Nobel fizik ödülü

Nobel fizik ödülü, Hollandalı Andre Geim ve Rus kökenli İngiliz vatandaşı Konstantin Novoselov'a verildi.

İkisi de Manchester Üniversitesi'nde çalışan bilimciler, üstün özelliklere sahip 'grafen' adlı materyal üzerine yaptıkları araştırmalardan ötürü ödüle layık görüldü.

'Grafen' sadece bir atom genişliğinde karbon tabakadan oluşuyor. Saydam olan tabaka, elektrik ve ısıyı yüksek düzeyde iletiyor. Maddenin, daha verimli ve hafif saydam dokunmatik ekranlar, aydınlatma panelleri ve güneş enerjisi hücreleri geliştirilmesinde kullanılabileceği belirtiliyor.

Ödülü aldığını duyan Dr. Geim, "Nobel almayı beklemiyordum. Bu günlük planlarımda bir değişiklik yaratmayacak. Çalışmalarımız eskisi gibi sürecek." dedi.

Ödüllerin duyurulmasından sonra, ödüllerin açıklandığı ve Nobel Komitesinin bulunduğu salona telefonla bağlanan Andre Geim, kendisine Nobel ödülü kazandığı haberi verildiğinde çok şaşırdığını anlattı. Ödülü beklemediğini kaydeden Geim, bu yıl Nobel ödülünün astrofizik alanındaki çalışmalara verilmesini beklediğini itiraf etti.

Bu yılki Nobel Fizik Ödülünü Geim ile paylaşan Konstantin Novoselov da bu ödülü almayı beklemediğini ve öğrendiğinde çok şaşırdığını söyledi. 2010 yılı Nobel Fizik Ödülünü alan 51 yaşındaki Geim Rus kökenli olmasına karşın Hollanda vatandaşlığına geçmiş, 36 yaşındaki Novoselov ise İngiltere ve Rusya vatandaşlıklarına sahip. Her ikisi de Rusya doğumlu olan bilimadamları, kariyerlerine doğdukları ülkede başladılar.

Geim ve Novoselov, 1 milyon Euro'luk parasal ödülün de sahibi olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...