Süpürge Diyarbakır’a uçuyor

Uçan Süpürge Film Festivali, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Diyarbakır’a gidiyor. 'Hazal', 'Su', 'Oyun' ve 'Pippa’ya Mektubum' adlı filmler üç gün boyunca ücretsiz gösterilecek.

Haberler 05.03.2010 - 12:31

Süpürge Diyarbakır’a uçuyor

Diyarbakır’da birçok kadın örgütünün de katkısıyla düzenlenen Kadınlar Günü etkinliklerine Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği de film gösterimleriyle katılıyor.

PİPPA’DAN HAZAL’A KADIN ÖYKÜLERİ
Uçan Süpürge bu etkinlik için 4 film seçti. İlki, Bingöl Elmas imzalı “Pippa’ya Mektubum” adlı belgesel. Barış yolculuğunun durağında otostop çektiği aracın sürücüsü tarafından tecavüz edilip öldürülen İtalyalı sanatçı Pippa Bacca’nın bu yolculuğunu sürdürmek isteyen yönetmen Bingöl Elmas, İstanbul’dan Suriye sınırına uzanıyor.

Filmlerden bir diğeri, Hindistanlı usta kadın yönetmenlerden Deepa Mehta’nın en önemli filmlerinden “Su”. Film, Hindistan’da 1930’ların sonunda ‘Ashram’ adı verilen bir dullar evinde yaşamak zorunda kalan gençli ihtiyarlı kadınları anlatıyor. Filmin Ganj kıyısındaki çekimleri sırasında seti basılmış, yakılmış, protesto edilmiş ve yasaklanmak istenmişti.

Pelin Esmer’in, Mersin Arslanköy’de bir tiyatro topluluğu kuran kadınların bu yolculuğunu anlattığı çok sevilen belgeseli “Oyun” da gösterim programında yer alıyor. Birçok ülkede gösterilen, uluslararası festivallerden ödüllerle dönen bu belgesel, kadınların yaşamlarını sanatla dönüştürme çabasına güzel bir örnek.

'Oyun' 'Oyun'

Gösterimde Diyarbakırlı kadınlarla buluşacak filmlerden biri de Ali Özgentürk’ün yönettiği, Türkan Şoray’ın en güzel filmlerinden “Hazal”. Yıkıcı törelere başkaldıran Hazal’ın umutsuz sevdasını anlatan film, yazgı-aşk-ölüm üçgeninde bir kadına yaşatılanları etkileyici bir dille betimliyor.

Gösterim tarihlerinde 3 gün belediye toplu taşıma araçları kadınlara ücretsiz olacak. Kadınların etkinliklere katılımı için köylere ücretsiz servis konulacak.

Sayfa Yükleniyor...