NTV

Süpürgeli çete çökertildi

Türkiye

Kuyumcuların duvarlarından ulaştıkları asansörlü kasaları delip, altınları süpürgeyle çektikleri belirlenen çetenenin 12 üyesi yakalandı. Yaklaşık 2.5 milyon lira elde eden zanlıların, lüks hayat sürdükleri belirlendi.

Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, daha önce İstanbul ve İzmir'de kuyumcuları soydukları gerekçesiyle yakalanan 14 kişinin bağlantılı olduğu iddia edilen hırsızlık şebekesine yönelik çalışma başlattı.

Adana, İstanbul, Ankara, İzmir, Hatay ve Gaziantep'teki kuyumculardan altın ve ATM'lerden para çalarak yaklaşık 2,5 milyon lira elde ettikleri belirlenen hırsızlık şebekesine üye 12 kişi, Adana, Hatay, Gaziantep, Ankara ve Osmaniye'de 500 polisin katılımıyla eş zamanlı olarak 23 adrese yapılan operasyonla yakalandı.

Polis ekipleri, olay yerlerinde elde edilen delillerden yola çıkarak başlattığı çalışmalar ve teknik-fiziki takibin adından, hırsızlık şebekesi liderlerinin Coşkun Ö. ve Ozan U. olduğunu, bu kişilerin daha önce de banka ATM'lerinden nitelikli hırsızlık yaptıklarını belirledi.

Kuyumcu dükkanlarının duvarlarından ulaştıkları asansörlü kasaları delerek, altınları yanlarında getirdikleri süpürgeyle kasadan çektikleri tespit edilen şebeke üyelerinin, banka ATM'lerini spiral aletiyle keserek soydukları, telefonda teknik takibe takılmamak için telsizle iletişim kurdukları ve hırsızlık olaylarında kiralık araç kullandıkları da öğrenildi.

Şebeke lideri olduğu öne sürülen Coşkun Ö'nün, kuyumcuların duvarlarını deldiği ve ATM'leri spiral kullanarak kestiği, daha önce bir güvenlik şirketinde çalışan ve alarmları susturma konusunda deneyimli olan Ozan U'nun, sevgilisi olduğu iddia edilen Hatice D. ile gittiği kuyumcularda keşif yaparak kasaların yerini belirlediği öne sürüldü.

Zanlıların evlerinde yapılan aramalarda 150 bin lira, 5 kilo 600 gram eritilmiş saf altın, ziynet eşyaları, çok sayıda telsiz ve sinyal karıştırıcı cihaz ele geçirildi. Şebeke üyelerinin 10 hırsızlık olayında yaklaşık 20 kilo altın ve 170 bin lira çaldıkları, toplamda yaklaşık 2.5 milyon lira elde ettikleri kaydedildi.

LÜKS HAYAT
Şebeke üyelerinin, çaldıkları altın ve paralarla ''lüks'' hayat yaşadıkları, Ozan U'nun 250 bin lira değerinde cip kullandığı, Antalya, İzmir ve İstanbul'da eğlencelere katıldığı belirlendi.

Zanlıların, çevrelerinde zengin oldukları imajı oluşturabilmek için gittikleri illerde pahalı evler tuttukları, ayrıca şebekenin İstanbul'da ayda 15 bin lira ödeyerek villa kiraladığı tespit edildi.

Gözaltına alınan 12 zanlı, sorgulamalarının ardından ''Hırsızlık yapmak amacıyla suç örgütü kurmak ve nitelikli hırsızlık yapmak'' suçlamalarıyla adliyeye sevk edildi

‘SOYGUN DÜŞÜNMEK SUÇ MU?’
Zanlılardan Aziz Y'nin sorgusunda ''Soygun düşünmekte mi suç? Biz soygun yapmadık sadece düşündük'' dediği belirtildi.

‘ÇEKMEYİN ANNEM ÜZÜLÜR’
Ozan U'nun sevgilisi olduğu iddia edilen ve yüzünü kapatan Hatice D'nin ise ''Çeteyle bir alakam yok, sevgilim hırsızmış, ben sevgili kurbanıyım. Çekmeyin annem beni böyle görürse çok üzülür'' diye konuştuğu öğrenildi.