Başbakan Davutoğlu'dan dokunulmazlık açıklaması

Başbakan Davutoğlu, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili sürecin derhal başlatılmasına yönelik talimat verdiğini söyledi.

Haberler - ntv.com.tr 07.04.2016 - 13:51 | Son Güncelleme : 07.04.2016 - 13:59

Başbakan Davutoğlu'dan dokunulmazlık açıklaması

Meclis'te bekleyen dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili süreç başlıyor.

Açıklamayı Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptı.

Çankaya Köşkü'nde Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdiç yaptığı görüşme sonrası konuşan Davutoğlu, dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik tartışmalara değindi.

Muhalefet partilerinin tutumlarından vazgeçtiğini ancak kendilerinin bu konuda geri adım atmayacaklarını dile getiren Davutoğlu, "Biz hiçbir şeyden çekinmiyoruz. Bütün dosyaların gelmesi için gerekli çalışmayı yapacağımızı ifade ettik. CHP önce ne yapacağını bilemedi, sonra karşı teklif gibi bazı teklifler getirdi. Son olarak ifadelerinden anlaşılıyor ki bu meydan okumanın karşısında, olumlu bir cevap verecek cesaretleri, yürekleri, temiz vicdanları yok. Böyle olduğu anlaşılıyor" diye konuştu.

"Şimdi bize düşen ve derhal yapacağımız husus, bu çerçevede anayasa değişikliği, geçici anayasa maddesi de içinde olmak üzere, yaparak süreci başlatmak" ifadelerini kullanan Başbakan, şöyle devam etti:

"Biz karar verdiğimiz, söz verdiğimiz hiçbir konuda geri adım atmadık. Bu konuda da süreci derhal başlatma talimatını arkadaşlara verdim."

"VATANDAŞLIKTAN ÇIKARMA ÇALIŞMAMIZ YOK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'teröre destek verenlerin vatandaşlıktan çıkarılması'na yönelik açıklamasına değinen Davutoğlu, bu yönde bir çalışma olmadığını söyledi.

Davutoğlu, "Eğer bir kişi bir ülkede otobüs duraklarında kendini araba patlatarak vatandaşların canına kast ediyorsa o ülke ile manevi bağı kopmuş demektir. Vatandaşlıktan çıkarılmaları konusunda yeni bir düzenleme gerekiyorsa bunu değerlendiririz dedim. Ama şu anda böyle bir çalışma gündemimizde yok" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...