CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Giresun'da halka hitap etti.

Çözüm sürecine değinen Kılıçdaroğlu, süreci şöyle eleştirdi:

"Yeni bir süreç başladı. Deniyor ki, bu sürece CHP neden destek vermiyor. Sürecin ne olduğunu bilen var mı? Bilmediğimiz bir konuya nasıl destek vereceğiz. Sözde akil adamlar geliyorlar, soruyorlar, "Barış istiyor musunuz?" Allah aşkına barış istemeyen kimse var mı?

Bu ülkede bir tek çocuğumuzun bile saçının teline zarar gelmesini istemeyiz. Herkesin barış içinde, huzur içinde yaşamasını isteriz. Barış ayrı birşeydir. 76 milyon insanın, terör örgütünün liderinin ağzına bakmasını, o noktaya getirilmesini öngörmek ayrı birşeydir. Biz onu kabul etmeyiz hiçbir zaman. CHP parlementoda olduğu sürece, hiç kimse Türk lafını anayasaan çıkarmaya cesaret edemez"

Kılıçdaroğlu, Giresun'daki programlarının ardından geldiği Trabzon'da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

'Gündemi değiştirmek için yapılmış bir açıklama'
Bir gazetecinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "2014 yılında vatandaşın önüne 3 sandık gelebilir" yönünde açıklamasıyla ilgili sorusuna, "Tamamıyla bir ihtimal ama ben bu ihtimali gündemi değiştirmek için yapılmış bir açıklama olarak değerlendiriyorum" yanıtını verdi.

Bir başka gazetecinin özel güvenlik görevlilerinin statlardan geri çekileceği yönündeki sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Polis devleti olmaya doğru Türkiye hızla ilerliyor. Üniversite öğrencilerini, akademisyenleri hapse atarsanız bunun adı polis devleti. Vatandaşların telefonunu dinleyip işlem yaparsanız bunun adı da polis devleti."

Kılıçdaroğlu, Reyhanlı'daki saldırılarla ilgili şunları kaydetti:

"Türkiye'nin Suriye politikası çok yanlış. Bütün komşularımızla barış içinde olmalıyız, kimseyi dışlamamalıyız. Suriye'de yaşananlar tam bir insanlık dramı. Suriye'deki olayları yatıştırmak, demokrasinin gelmesi için daha fazla işbirliği sağlamalıyız. Dünyanın hiçbir ülkesine silahla demokrasi girmez. Irak'a Amerika girdi, demokrasi mi geldi "