Sürek avı için Norveç'ten geldiler

Karaman'ın Ermenek ilçesinde, av turizmini geliştirmek ve tarlalara zarar veren yaban domuzlarıyla mücadele etmek için düzenlenen sürek avına, Norveç'ten gelen 7 avcı da katıldı.

Anadolu Ajansı 27.01.2011 - 14:43

Ermenek ilçesine bağlı Çamlıca köyü Murandı mevkisinde, Norveçli avcılarla  köylülerin katıldığı sürek avı yaklaşık 3 saat sürdü.

Avın sonunda en şanslı avcı Oddbjörn Olen oldu. Olen, üzerine gelen erkek domuzu tek atışla vurmayı başardı. Uzun süren bekleyişin ardından domuzu vurmanın sevincini yaşayan Olen, vurduğu domuzla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yapılan sürek avını izleyen İl Çevre ve Orman Müdürü Ahmet Duran, yaban domuzuyla mücadele amaçlı av turizmi yaptıklarını söyledi.

Yaklaşık 1 aydır bu bölgede av turizmine yönelik çalışma yürüttüklerini ifade eden Duran, şunları kaydetti:

''Bu çalışma kapsamında Norveç'ten gelen 7 avcıya tarım alanlarına zarar veren yaban domuzlarını sürek avı yaptırmak suretiyle avlatıyoruz. Burada amaç, köylülerimizin bizden talepleri noktasında, tarım alanlarına zarar veren bu domuzları bir taraftan avlatırken, diğer taraftan da bu bölgeye ekonomik bir değer katmak. 4 gün önce buraya Norveç'ten gelen avcılar bir yaban domuzunu avladılar. Bu grup 4 yaban domuzu da geçtiğimiz günlerde avladı. Bu avcılar avladıkları avlarla fotoğraf çektirip ülkelerine dönüyorlar.''

Yaban domuzunun ekili arazilere oldukça zarar veren bir hayvan olduğunu fakat buna rağmen doğada bulunması gerektiğini dile getiren Duran, ''Avcılar, avladıkları her hayvan başına müdürlüğümüze bir para yatırıyorlar. Köylü kazanıyor, esnaf kazanıyor, ülkemiz kazanıyor. Bunun yanında ekili alanlara zarar verilmesi de önlenmiş oluyor'' dedi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...