"Suriye ordusunun Halep'teki aktiviteleri durdu"

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Suriye ordusunun Halep'tei aktiviteleri durdu" açıklamasında bulundu. Rus ve ABD'li askeri yetkililer cumartesi günü Cenevre'de buluşacak.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 08.12.2016 - 20:25

"Suriye ordusunun Halep'teki aktiviteleri durdu"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'de rejiminin, sivillerin tahliyesi amacıyla Halep'teki askeri operasyonlarına ara verdiğini açıkladı.

Rus basınında yer alan haberlere göre Lavrov, Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AĞİT)  23. Bakanlar Konseyi Toplantısı kapsamında gazetecilere açıklama yaptı.  

Lavrov, "Bugün, sivillerin tahliyesi için Halep'in doğusundaki operasyonlara ara verildi. Sivillerin tahliyesi için bu bu zamana kadarki en büyük operasyon yapılıyor. 5 kilometre uzunluğunda 8 bin kişilik bir konvoy. Ben bunu Hamburg’dan açıklıyorum ama meslektaşlarınız detayları Suriye’den aktarabilir." ifadelerini kullandı.

Lavrov, Batılı ülkelerin Halep'teki insani krizin çözüme kavuşması için somut bir adım önermediğini belirterek, Rusya'nın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararı doğrultusunda Suriye'deki teröristlerle sonuna kadar savaşmaya devam edeceğini kaydetti.

Lavrov, "ABD, tüm görüşmelerimizde Nusra konusuna girmedi ve onları ateş altından çıkartmak istedi." dedi.

Rus ve ABD'li askeri yetkililer cumartesi günü Cenevre'de buluşacak.

Sayfa Yükleniyor...