Suriye sınırına 'istihbarat' kalkanı

Türkiye ile ABD arasında kurulan ‘operasyonel mekanizma’ toplantısından Suriye sınırına 'istihbarat kalkanı' oluşturulması kararı çıktı. Bu oluşumla mülteci akını sırasında Türkiye'ye terörist sızmaların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Haberler - NTV Haber 24.08.2012 - 02:19

Suriye sınırına 'istihbarat' kalkanı

ve ABD arasında kurulan 'operasyonel mekanizma' ilk toplantısını Ankara'da yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan toplantıda, Türk tarafına Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Halit Çevik, Amerikan Tarafına ise Büyükelçi Elizabeth Jones başkanlık etti.

İki ülke istihbaratçıların yanısıra, diplomatlar ve askeri yetkililerin de katıldığı toplantıda, Suriye'nin kuzeyindeki otorite boşluğu nedeniyle PKK ve El-Kaide'nin zemin arayışları değerlendirildi.

Toplantıda mülteci göçü sırasında Türkiye'ye terörist sızmaların önüne geçmek için 'istihbarat kalkanı' oluşturma kararı alındı.

Edinilen bilgilere göre, ‘istihbarat kalkanı’nın oluşturulmasında CIA'in Afganistan ve Pakistan'da görev yapmış elemanları etkin rol üstlenecek.

Karara göre, PKK ve El-Kaide'nin Suriye topraklarında yuvalanarak Türkiye'nin güvenliğini tehdit edici faaliyetlerde bulunmasının önünü kesmek için, arazi dahil bir çok alanda istihbarat çalışması yapacak.

Sayfa Yükleniyor...