Suriye sınırında 'duvar' gerginliği

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde Suriye sınırında yapımı devam eden beton duvar örme çalışmalarını engellemeye çalışan gruba güvenlik güçleri müdahale etti.

Anadolu Ajansı 02.09.2016 - 14:36

Suriye sınırında 'duvar' gerginliği

Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, yaptığı açıklamada, bir süre önce Mürşitpınar Sınır Kapısı bölgesinde beton duvar örme çalışması başlatıldığını hatırlattı.

Suriye'nin Ayn el Arap (Kobani) bölgesinden bir grubun sınır hattında toplanarak duvar örme çalışmalarını protesto ettiğini anlatan Çiftçi, "Sınır hattımıza yaklaşan gruba güvenlik güçlerimiz uyarıda bulundu, uyarıları dikkate almayanlara tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi. Sınır hattımızda şu anda bir sıkıntı bulunmuyor. Güvenlik önlemlerimiz devam ediyor. Çalışmalarımız devam edecek." şeklinde konuştu.

TERÖR ÖRGÜTÜ GEÇİŞ GÜZERGAHINI KAYBETMEK İSTEMİYOR

Güvenlik uzmanları, terör örgütü PKK'nın PYD ile bağlantısını sağlayan önemli geçiş güzergahlarından biri olan Kobani - Suruç hattını kaybetme endişesi yaşadığı için beton duvarın inşaasının tamamlanmaması için çaba harcadığını belirtiyor.

Terör örgütü PYD mensuplarının sınır hattındaki çalışmaları engellemek için Mürşitpınar'da farklı bir algı oluşturmaya ve halkı bölgeye yönlendirerek kargaşa çıkarmaya çalıştığı öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...