Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı ekonomist Cemil Ertem Daily Sabah Gazetesi için "Suriye: Yeni bir paylaşım savaşının merkezi " adlı bir makale kaleme aldı.

Cemil Ertem'e göre; Moskova Suriye'de demokratik bir yönetimin başa geçmesini istemiyor. Çünkü Rusya Lazkiye Limanı'nın Hatay ve İskenderun'a entegre edilerek, Kremlin'in enerji hatları için tehdit oluşturmasından endişe duyuyor.

Bu nedenle Esad rejimi, Rusya ve İran'ın operasyonlarının Lazkiye ve Hatay arasında kalan bölgede yoğunlaştığına dikkat çekiliyor.

"Esad rejimi ve İran destekli Hizbullah'ın savunmasız insanlara saldırdığını" belirten Ertem, makalesinde "Nedeni bölgenin Akdeniz'in enerji kaynaklarından Gaziantep'e kadar uzanan ekonomik ve ticari bir ağın merkezi olması. Bu savaş aslında Doğu Akdeniz ve Irak'taki enerji kaynaklarının yanısıra Lazkiye ve İskenderun gibi stratejik limanlar üzerinde hakimiyet savaşıdır" ifadelerini kullandı.

"ABD VE AB, GÜVENLİ BÖLGE TEZLERİNİ DİKKATE ALMALI"

Makalede, ABD ve AB'ye de Türkiye'nin bölgeyle ilgili tezlerini dikkate alma çağrısı yapılıyor.

ABD ve AB'nin, özellikle Suriye'de güvenli bölge oluşturulması konusunda Türkiye'nin önerilerine daha çok önem vermesi gerektiğini belirten Ertem, şöyle devam ediyor:

"Eğer bu yapılmazsa, bugün Suriye ve Irak'ta olanların Ortadoğu dışına, özellikle Afrika'ya taşınma riski artar. Mali'nin başkenti Bamako'daki otel baskını bunun göstergesidir."

"RUSYA VE İRAN DURUMU KÖRÜKLÜYOR"

Ortadoğu'da yaşanan krizlerin artık kolayca batıya taşınabildiğini vurgulayan Ertem, makalesinde Rusya ve İran'ın bu durumu körüklediğini ifade ediyor.