Suriye'de 3 asker şehit, 4 asker yaralı

Fırat Kalkanı Harekatı'nın 14'üncü gününde bir saldırı haberi geldi. IŞİD, güdümlü tanksavar roketleriyle 2 Türk tankını hedef aldı. Saldırıda 3 asker şehit oldu, 4 asker de yaralandı. Türk zırhlı birliklerinin desteğiyle ÖSO'nun IŞİD'e karşı ilerleyişi ise sürüyor. Cerablus'un IŞİD'den temizlenmesi üzerine Azez'e kaçan Suriyeli siviller, konvoylarla kente dönmeye başladı.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 06.09.2016 - 18:59 | Son Güncelleme : 07.09.2016 - 02:25

Suriye'de 3 asker şehit, 4 asker yaralı
Arşiv

Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında Suriye'de görev icra eden TSK'ya bağlı iki tanka saldırı düzenlendi. Saldırıda 3 asker şehit oldu, 4 asker de yaralandı.

Konuya ilişkin Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, “Harekâtın 14’üncü gününde operasyon bölgesinde teröristlere ait olduğu belirlenen ve yerleri tespit edilen 50 hedefe fırtına obüsleriyle 225 atım yapılarak tam isabetle vurulmuştur. 24 Ağustos 2016 Fırat Kalkanı Harekâtının başladığı günden bugüne kadar toplam 443 hedefe 1924 atım yapılmıştır. Vukuf bölgesinde meydana gelen çatışmalar esnasında DEAŞ unsurlarınca güdümlü tanksavar roketleriyle iki tankımıza yönelik yapılan saldırıda maalesef yaralanan ve durumu ağır olan iki kahraman silah arkadaşımızdan biri daha yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit (3 şehit, 4 yaralı) olmuştur. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin mensuplarına ve Yüce Türk Milletine baş sağlığı, yaralı kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar diliyoruz" ifadeleri yer aldı.

AİLELERİNE ACI HABERLER VERİLDİ

Saldırı sonucu şehit olan Jandarma Astsubay Muhammed Koşan'ın (21) Bingöl'deki ailesine acı haber verildi.

Evin bulunduğu apartmana Türk bayrağı asıldı. Haberi alan şehit yakınları ve mahalle sakinleri şehit askerin evinin önünde toplandı.

Ağabeyinin şehadet haberini duyduktan sonra fenalık geçiren şehidin kardeşi Kadir Koşan, evin önünde bekleyen sağlık görevlileri tarafından yapılan müdahalenin ardından Bingöl Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Koşan'ın ilk görev yeri olan Diyarbakır'dan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında görevlendirildiği öğrenildi.

BAYRAM SONRASI DÜĞÜN YAPACAKTI

Saldırıda şehit düşen Tankçı Uzman Çavuş Osman Karakuş'un (26) Amasya'daki ailesine acı haber verildi.

Suluova ilçesine bağlı Eraslan Köyü'nde yaşayan baba Mehmet  (52) ile anne anne Ayfer Karakuş'a (50) acı haber, Suluova Kaymakamı Hayatı Taşdan tarafından ulaştırıldı.

Olayın duyulması üzerine şehidin babaevine ve sokağa Türk bayrağı asıldı. 

Eşi Merve Karakuş'la yeni resmi nikah kıyan şehit Karakuş'un Kurban Bayramı'ndan sonra düğün yapacağı öğrenildi.

Karakuş'un görev yeri olan Diyarbakır'dan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında görevlendirildiği bildirildi.

BİR YIL ÖNCE EVLENMİŞTİ

Şehit Piyade Uzman Çavuş Ziya Özkozanoğlu'nun (28), Adana'nın Kozan ilçesindeki ailesine acı haber verildi.

Uzman Çavuş Özkozanoğlu'nun şehadet haberi, Türkeli Mahallesi'nde yaşayan annesi Hatice (55) ve babası Mustafa Özkozanoğlu'na (60) askeri yetkililer tarafından bildirildi.

Oğullarının şehit düştüğü haberini alan Özkozanoğlu ailesi, büyük üzüntü yaşadı. Yakınları ve komşuları, aileye taziye ziyaretinde bulundu. Şehidin babaevine Türk bayrakları asıldı.

Diyarbakır'dan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında görevlendirilen Özkozanoğlu'nun 4 kardeşinin bulunduğu ve bir yıl önce evlendiği belirtildi.

Şehit Özkozanoğlu'nun amcasının oğlu Murat Özkozanoğlu'nun, 2011 yılında Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde teröristlerce düzenlenen silahlı saldırıda şehit olduğu öğrenildi.

Uzman Çavuş Özkozanoğlu'nun dayısı Mustafa Topal, bölgeden gelen çatışma haberlerini duyduktan sonra yeğenini merak ettiğini, birkaç kez aradığını ancak onu ulaşamadığını söyledi.

Daha sonra ona Whatsapp'tan mesaj attığını ancak geri dönüş alamadığını anlatan Topal, "Saatler ilerledikten sonra şehit haberini aldık. İkinci şehidimiz. Vatan sağ olsun." dedi.

Sayfa Yükleniyor...