Suriye'de kaçırılan gazeteci için eylem

Suriye'de 27 gün önce kaçırılan gazeteci Bünyamin Aygün'ün serbest bırakılması için meslektaşları eylem yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.12.2013 - 15:47

Suriye'de kaçırılan gazeteci için eylem

Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) üyeleri, Milliyet Gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün'ün Suriye'de kaçırılmasını, basın açıklaması yaparak protesto etti.

Çağlayan'daki Milliyet gazetesinin önünde toplanan dernek üyeleri ve Bünyamin Aygün'ün gazeteci arkadaşları, "Bünyamin'e uzanan eller kırılsın", "Gazeteci hedef değildir", "Bünyamin Aygün'e özgürlük" ve "Gazetecileri serbest bırakın" yazılı dövizler açarak, sloganlar attı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan TFMD İstanbul temsilcisi Murat Sezer, Aygün'ün, 27 gün önce görev yaptığı Suriye'de kaçırıldığını hatırlatarak, bir an evvel serbest bırakılmasını istedi.

Aygün'ü özgürlüğüne kavuşması için tüm yetkilileri göreve çağıran Sezer, "Tek amacı haber yapmak, kamuoyuna bilgi vermek olan gazeteciler, Suriye'deki çatışmalar sürerken uluslararası hukuka uymayan şekilde kaçırılıyor ve tutsak ediliyor. Aylardır cebinde sarı basın kartı taşıyan Bashar Kadumi'den haber alınamamaktadır. Kameraman Cüneyt Ünal aylarca süren tutsaklığın ardından pazarlıklarla salıverilmiştir. Bu kez Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün, Suriye'de hukuksuzca hedef alınmıştır" diye konuştu.

Suriye'nin, gazeteciler için dünyanın en tehlikeli yeri haline geldiğini dile getiren Sezer, 2011'in Mart ayından itibaren Suriye'de 25 gazetecinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Aygün gibi onlarca gazetecinin Suriye'de tutsak olduğunun bilindiğini anlatan Sezer, Bashar Kadumi gibi onlarca gazetecinin de kayıp olduğunu vurguladı.

Bir süre sessizliklerini koruduklarını, ancak geçen 27 günün ardından Aygün'ün hayatı ve sağlığı konusunda endişelenmeye başladıklarını ifade eden Sezer, Aygün'ün özgürlüğüne kavuşması için hükümeti ve Dışişleri Bakanlığı'nı göreve çağırdıklarını kaydetti.

Sezer, bu açıklamanın TFMD olarak birçok meslek örgütünün desteği ile İstanbul dışında, Ankara, İzmir, Antalya ve Trabzon'da da yapıldığını sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...