Suriye'den resmi özür bekleniyor

Türkiye, Suriye'deki Türk diplomatik temsilciliklerine yönelik saldırılarla ilgili bu ülkeden resmi özür bekliyor.

14.11.2011 - 19:40

Suriye'den resmi özür bekleniyor

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Suriye’ye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Arınç, Suriye'deki Türk diplomatik temsilciliklerine yönelik saldırılarla ilgili, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim basın aracılığyla özür anlamına gelecek açıklamada buluduğunu söyledi.

Arınç, bu özrün resmi anlamda iletilmesini beklediklerini söyledi.

Arınç konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:
''Dışişleri Bakanımız, Plan ve Bütçe komisyonunda kendi bütçesini sunduğu için bugün Bakanlar Kurulu'na katılmadı. Ama komisyonda bu konuya ilişkin açıklamalar yaptı. O açıklamalardan siz de biz de haberdarız...

Bizim Türkiye olarak notamız ve büyükelçilik ve resmi mercilerde çalışanların ailelerinin Türkiye'ye getirilmesi konusundaki girişimlerimizi takiben Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim basın aracılığıyla olaylardan duyduğu üzüntüyü ifade etmiş ve özür anlamına gelecek sözler sarf etmiştir.

Sayın Bakanımızın bugünkü açıklamalarında medya aracılığıyla yapılan bu özrün resmi anlamda Türkiye'ye iletilmesini beklediklerini ifade etmektedir. Gelişmeleri her an takip ediyoruz, Dışişleri Bakanlığı olarak da... Bütün bu olaylar Türkiye'nin Suriye ile ilgili politikalarının ne kadar doğru ve haklı olduğunu göstermektedir.''

ÖZÜR GELMEZSE
Arınç, "özür gelmezse büyükelçinin geri çekilme seçeneği" sorusunu da, "O zaman bu soruyu tekrar sorun, ne yapacağımızı söyleyeyim'' şeklinde yanıtladı.

Arınç, Hatay'da Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının bulunduğu kampları Başbakan Erdoğan'ın ziyaret edip etmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, konunun bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınmadığını ve bu ziyarete ilişkin bir tarih olmadığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...