Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriyelilere vatandaşlık açıklaması

Bayram namazı sonrası açıklama yapan Erdoğan, "Suriyeli mültecilere vatandaşlık" konusuna değindi ve "Ortak değerlerimiz olan bu insanlardan istifade edebiliriz" dedi. Erdoğan, Rusya ve İsrail ile atılan adımların Suriye ve Mısır ile atılıp atılmayacağına yönelik soruyu da yanıtladı.

ntv.com.tr 05.07.2016 - 08:00 | Son Güncelleme : 05.07.2016 - 13:11

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriyelilere vatandaşlık açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bayram namazını kılmak için Ataşehir Mimar Sinan Camii'ne geldi.

Erdoğan'ın gelmesinden önce cami önünde yoğun güvenlik önlemleri alındı.
Vatandaşlar camiye arama noktalarından geçerek girdi.

Namaz sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan, sözlerine "Milletimin ve tüm İslam dünyasının Ramazan Bayramı'nı kutluyorum" diyerek başladı.

Gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Suriyeli mültecilere vatandaşlık verileceği açıklamasına değindi.

Türkiye'nin kalifiye Suriyelilerden istifade edebileceğini söyleyen Erdoğan, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bir defa bu noktada her şeyden önce şu anda Suriyeli mültecileri kamplarda ağırlamak veyahut da bunları değişik vilayetlerimizden insani olmayan birçok şartlarda ağırlamaktan öte bu insanların içerisinde kalifikasyonu çok yüksek insanlar var. Ve bu insanları biz ülkemizde değerlendirmek imkanına sahibiz. Üstelik ortak değerlerimiz noktasında olan bu insanlardan hem istifade ederiz hem de onların insani olmayan koşullarda yaşamasını ortadan kaldırırız.  

Bu nedenle daha önceden ifade ettiğim gibi biz veren eliz. Alan el değiliz. Bu milletle, bu halkla bu şekilde adım atmak ülkemizin bana göre kalifikasyon gücünü daha da artıracağı gibi bu tür insanları çadır kamplarda ilkel yerlerde ev sahipliği yapmayı doğru bulmadık. Böyle bir adımın atılması için de her türlü tedbiri alarak adım atılmasını uygun buluyoruz. Batılı ülkeler bu tür insanlara kapılarını açıyor. Ama sayılar çok düşük. Biz kapıları açmayınca onlar oralara gitmek durumunda kalıyor. Biz bunları dikkatli bir şekilde, bunların bilgilerinden, insan olarak güçlerinden istifade edeceğiz."

"RUS İLE İSRAİL FARKLI MISIR FARKLI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Rusya ve İsrail ile atılan adımların Mısır ve Suriye ile de atılıp atılmayacağı da soruldu.

"Rusya ve İsrail ile atılan adımların çerçevesi farklı Mısır'ın çerçevesi farklı" ifadesini kullanan Erdoğan, "Bizim Mısır halkıyla bir sorunumuz yok, yönetim ve liderle olan bir sorun var" dedi.

Devrik Cumhurbaşkanı Mursi ve arkadaşları hakkında verilen idam ve müebbet kararlarını eleştiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bunu çakma tabir edebileceğim kararla idama mahkum edilen, müebbet hapse mahkum edilen insanlar var. Düşünebiliyor musunuz bir ülkenin cumhurbaşkanına milli savunma bakanı konumunda olan bir asker ihtilal yapmak suretiyle onu deviriyor, ondan sonra onun yerine geçiyor, geçtikten sonra da onun önce idama mahkum olması, daha sonra müebbet hapse mahkum olması gibi saçma sapan, bütün bunları bizler de istihbaratımızı alıyoruz.

Nerede ne var da bu böyle yapılmış. Ortada herhangi bir suç söz konusu değil, insan öldürmek, böyle bir şey olmadığı halde Mursi ve arkadaşlarına karşı alınan bu kararların hepsi tamamıyla masa üstüdür ve suflörü olan kararlardır. Bu kararları bizler tasvip etmiyoruz. Çünkü zulme rıza zulümdür. Mısır'daki insanların hepsi bizim kardeşlerimiz ve bu kardeşlerimize karşı takınılan bu tavrı bizim bir defa takdir etmemiz bir Müslüman olarak, bir insan olarak, demokrasiye inanmış insanlar olarak bizi bir defa çok çok zor durumda bırakır diye düşünüyorum.

Mursi'nin cumhurbaşkanlığında o hükümete, o yönetime Türkiye ve Katar'dan başka herhangi bir mali destek veren ülke yoktu ama daha sonra hiç o destek vermeyen ülkeler şu andaki mevcut yönetime çok ciddi parasal destekler verdiler, yardımlar verdiler. Bir taraftan da Mursi ve arkadaşlarına idam cezaları, bunun yanında müebbet hapis cezaları vermeye başladılar. Bunun delili nedir, belgesi nedir Bunu dünyaya açıklayabiliyorlar mı? Hayır. Sadece 'biz yaptık oldu' mantığıyla gidiyor. Böyle bir zulme bizim 'evet' dememiz mümkün değil. Çünkü bizim ilkemiz; zulme rıza zulümdür. Biz buna katlanamayız."

"RAMAZAN SONRASI TEMPO ARTACAK"

Terörle mücadeleye ilişkin mesajlar da veren Cumhurbaşkanı, Ramazan süresince devam eden operasyonların Ramazan'dan sonra artarak devam edeceğini söyledi.

Erdoğan, "Biliyorsunuz bu bayrama ne yazık ki terörle mücadele içerisinde girmiş bulunuyoruz. O bakımdan tabii çok ciddi sıkıntıları yaşayarak girdik. Ama ben her kutlu doğumun sancılı olacağına inanan bir insanım. Bunun da böyle olacağına inanıyorum. Sonu bunun çok çok hayırlı olacak öyle düşünüyorum, öyle inanıyorum ve mücadelemizi de askerimizle, polisimizle, köy korucularımızla birlikte kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. Ramazanda sürdüğü gibi ramazan sonrası bu çok daha tempoyu artırarak devam edecek. Bunu da açıkça söylemem lazım. Böylece milletimin birliği, beraberliği, kardeşlik anlayışı sürdüğü sürece biz bu terörün üstesinden kesinlikle geliriz" diye konuştu.

"KAFKAS ÜLKELERİNDEN OLANLAR İŞİN İÇİNDE"

Erdoğan, Atatürk Havalimanı saldırısı sonrası başlatılan soruşturmaya ilişkin bilgiler de verdi. Soruşturma kapsamında şu ana kadar 30 kişinin tutuklandığını hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bu 30 tutuklananla birlikte geleceğe yönelik birçok ipuçları yakalanabilir, alınabilir. Bu ipuçlarıyla birlikte de bu işin üzerine üzerine gidilecektir. Tabii görüldüğü gibi bakıyorsunuz Dağıstan'dan var, Kırgızistan'dan var, Tacikistan'dan var. Yani komşu kuzeydeki Kafkas ülkelerinden olanlar ne yazık ki bu işin içerisinde. Olay tabii tamamen DAEŞ çerçevesi içerisinde, onların metotlarıyla yürüyen bir süreç. Konu sıkı bir takipte. Neticede bir terör eylemi olmuştur ve bu terör eyleminin neticesinde de 45 kadar dost, kardeş kaybolmuştur. Yaralılar her geçen azalmakta ve tedavileri bitenler taburcu edilmektedir."

"TÜRKİYE'YE HAS BİR DURUM DEĞİL"

Gelen bir soru üzerine IŞİD'in Türkiye'de başka eylemler düzenleyeceğine yönelik iddialara da değinen Erdoğan, "Şunu bir defa söyleyeyim. Terör ve terörizm belirli süreli eylemler değildir. Nerede nasıl kimi vuracağı belirli olmayan eylemlerdir. Belirli noktalardan gelen değil, faklı noktalardan yapılan saldırılar neticesinde ortaya çıkan eylemlerle mücadele kolay değil. Dünyanın her yerinde öyle, Türkiye'ye has bir durum değil. Belçika'da, Fransa'da, İngiltere'de Amerika'da, Rusya'da... Bunların hepsi terörle ciddi mücadeleler verip ciddi bedeller ödemiştir. Çok farklı cephelerde Türkiye bu mücadeleyi sürdürüyor. Güçlenen Türkiye terör örgütlerinin hedefi haline gelmiştir. Buna rağmen mücadeleyi sağlıklı bir şekilde sürdürdüğümüze inanıyorum ama şethilerimiz oluyor. Bunu da bizim milletimizin imanı ve şahadete olan inancı kaldırmaktadır" değerlendirmesini yaptı.

PUTİN İLE GÖRÜŞME

Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile yapacağı görüşmeye ilişkin soruya yanıtı ise "Dışişleri Bakanımızın, Sayın Lavrov ile Soçi'de yaptığı görüşmeye göre, bu ay sonu ya da ağustos ayı içinde, yani G-20 öncesi bir görüşme söz konusu olabilir, daha kesin değil" şeklinde oldu.

SUUDİ ARABİSTAN'DAKİ SALDIRI

Dün Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz ile bir telefon görüşmesi yaptıklarını da aktaran Erdoğan, "Bu telefon görüşmesinden sonra arkadaşlarımdan aldığım bilgi, orada 2 kişinin öldüğü, 4 veya 5 kişinin yaralandığı istikametinde. Böyle bir eylem tabii kimler tarafından yapıldığı henüz kesinleşmiş değil, bu çok büyük bir felaket de olabilirdi. Allah korudu diyeceğiz" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...