Suriye'de yaşanan olaylar ve baskılardan kurtulmak için Türkiye'ye kaçan 252 kişilik Suriyeli Suriyeli bir grup Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki bir spor salonunda tutuluyor.

Gelenlerin yakınları spor salonunun yakınında bekletiliyor. Şu an için yakınlarıyla görüştürülmesine izin verilmiyor.

Son durum hakkında bilgi veren Hatay Valisi Celalettin Lekesiz şunları söyledi: "Dün 17.30 sıralarında Yayladağ ilçesinin sınır bölümünde yaklaşık 500'e yakın Suriye vatandaşı Türkiye topraklarına geçmek için talepte bulundu. Biz de hükümetin bilgisi dahilinde bu talebi uygun gördük. 252 misafirimiz var. Spor salonunda geçici olarak misafir ediyoruz.

Kendileriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Akrabalarının yanında kalmaktan da bahsediyorlar. Çadırların kurulmasının inşası bu akşam 5-6'ya kadar bitecek. Şu anda sınırda bekleyenler yok."

'GÖZLERİNİN ÖNÜNDE DÖRT KİŞİYİ KESMİŞLER'
Eşi Suriye'den gelen Şerife adlı kadının sözleri Suriye'de yaşananları özetliyor: "Eşim Suriye'de, ben Türkiye'de yaşıyorum. Olaylardan dolayı buraya geldi. Dört kişiyi gözünün önünde öldürmüşler, kesmişler. Öyle diyorlar, kaçmışlar. Can güvenlikleri tehlikede. Eşime beş yıl yasağı koymuşlar. Eşim burada kalsın istiyorum."