Suriye'ye ateşkes çağrısı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de çatışan taraflara Türkiye Cumhuriyeti adına Kurban Bayramı’nda ateşkes çağrısı yaptı.

19.10.2012 - 10:07

Suriye'ye ateşkes çağrısı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile iki bakanlık arasında işbirliğini öngören protokolün imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına Suriye'deki çatışan bütün taraflara Kurban Bayramı süresince ama mümkünse daha uzun süreli ateşkes çağrısında bulunuyorum" diye konuştu.

Davutoğlu, BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi'nin İstanbul ziyareti sırasında Kurban Bayramı'nda Suriye'de ateşkes konusunu Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi'nin de katılımıyla üçlü olarak ele aldıklarını söyledi.

Prensip olarak Türkiye, BM ve Arap Birliği'nin böyle bir girişim başlatması için anlaştıklarını kaydeden Davutoğlu, Arap Birliği'nin bu konuda mutabakat sağladığının kendisine Arabi tarafından iletildiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da geçtiğimiz günlerde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüştüğünü hatırlatan Davutoğlu, İran'ın da ateşkes konusunda mutabakatının alındığını, Türkiye'nin teklifini desteklediklerini belirtti.

Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Şimdi Suriye rejiminin bu konuda atacağı adım önem taşıyor. Sayın İbrahimi'nin Suriye'de yapacağı temaslar neticesinde durum daha berraklaşacak. Ama her halükarda bugün öğleden sonra sayın Nebil el Arabi ile İbrahimi arasında bir görüşme olacak. Biz de kendileriyle temas edeceğiz. Bugün ben buradan bu çağrıyı yapıyorum. Zaten prensip oylarak cuma günü bu çağrıları yapalım diye sayın Arabi ile mutabık kalmıştık."

Davutoğlu, çağrının cuma namazından önce olmasının Suriye halkı açısından önem taşıdığını düşündüklerini belirterek şöyle devam etti:

"Dolayısıyla ben Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına Suriye'deki çatışan bütün taraflara Kurban Bayramı süresince ama mümkünse daha uzun süreli ateşkes çağrısında bulunuyorum. Burada özellikle halkına karşı uçaklarla son dönemde helikopterlerle bomba atan Suriye rejimine derhal koşulsuz şekilde bu saldırıları durdurması önem taşıyor. Çünkü nihayetinde sivil ölümlerin çoğu bu şekilde meskun alanlara yapılan top tank ve uçak saldırılarıyla gerçekleşiyor. Ümit ederiz Suriye rejimi uluslararası toplumun bu çağrısına kulak verir ve Kurban Bayramı süresince bu saldırıları durdurur. Buna mukabil olarak da muhalefetin aynı şekilde bu ateşkese uymasını bekliyoruz talep ediyoruz."

Davutoğlu, uluslararası kamuoyuna seslenerek, Türkiye'nin ateşkesin sağlanması için gerekli adımların atılmasını resmen talep ettiğini söyledi.

Davutoğlu, ayrıca Kurban Bayramı süresince Türkiye'nin Suriye'ye yönelik gıda ve ilaç yardımını artıracağını belirterek, "Suriye'deki kardeşlerimizin acısını dindirmeye çalışacağız" dedi.

Davutoğlu, Irak'ta bekletilen Türk hacı adaylarıyla ilgili olarak hac seyahat şirketlerinin profesyonelce çalışması ve vatandaşları işlemler tamamlanmadan yola çıkarmaması gerektiğini belirterek, "Vizesiz oldukları için Türkiye'ye geri dönüşleri prosedürel bir gereklilik haline geldi. Yine de biz mümkün olduğu kadar bu vatandaşlarımızın kutsal yolculuklarının devamını sağlamak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...