Suriye'ye bakan termal kameralar bozuk

Suriye'deki durumun yanı sıra 450 PKK'lının Türkiye'ye giriş yapacağı istihbaratı nedeniyle kritik önem taşıyan Şanlıurfa 3’üncü Hudut Alay Komutanlığı’nda, termal kameraların bozuk, araçların da arızalı olduğu iddia edildi.

29.03.2012 - 08:50

Suriye'ye bakan termal kameralar bozuk

Şanlıurfa 3’üncü Hudut Alay Komutanlığı, PKK’nın saldırı hazırlığı ve Suriye'deki olaylar nedeniyle kritik bir öneme sahip.

Komutanlıkla ilgili, Bugün gazetesinde bir iddia ortaya atıldı: 32 termal kameradan 16’sı ve 31 araç çalışmıyor.

Habere göre, Şanlıurfa 3’üncü Hudut Alay Komutanlığı’na da gönderilen istihbarat belgelerinde, hudut hattının Suriye tarafında 450 kadar PKK’lı teröristin olduğu ve sınır hattını illegal yollardan geçerek sansasyonel eylemler planladıkları bilgisi verildi. Ayrıca istihbaratta, terör örgütünün Suriye’den temin ettiği 8 adet 57mm’lik top ve 25 strella hava savunma füzesini sınırdan içeriye sokmak istediği belirtildi.

Haberde, böylesi kritik istihbarat bilgilerine rağmen hudut alayında tam bir lojistik skandal yaşandığı belirtildi.

32 termal kameranın 16’sının arızalı olduğu belirtilirken, envanter listesinde arızalı kameraların karşısına “açılmıyor, görüntü yok, tüpü bitmiş, kendini kapatıyor” gibi notların düşüldüğünün belirlendi kaydedildi. Envanter kayıtlarında, alaydaki tekerlekli araçların 31 tanesinin arızalı olduğu bilgisi de yer aldı.

Tugay Komutanı Tuğgeneral Veli Tarakçı’nın Alay Komutanı Albay Zeki Ejder tarafından doğru bilgilendirilmediği iddia ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...