Suriye'ye sınır ihlali uyarısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan Suriye'ye uyarı geldi. Erdoğan, sınır ihlallerinin devam etmesi durumunda NATO'nun devreye gireceğini söyledi.

Anadolu Ajansı 25.04.2012 - 20:00

Suriye'ye sınır ihlali uyarısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'yi zaman zaman yaşanan sınır ihlalleri konusunda uyardı.

Erdoğan, El Cezire televizyonuna bir mülakat verdi. 30 dakikalık söyleşinin tümünde Suriye meselesi masaya yatırıldı.

Suriye'deki durumun Türkiye'yi de 'ciddi manada endişelendirdiğini' belirten Erdoğan, ''Şu anda biz, Beşşar Esed'in yaptıklarını kabul etmiyoruz ve Beşşar Esed'in yaptıklarına düşmanız. Çünkü bu insani değildir, bu İslami değildir'' dedi.

Erdoğan sınır ihlallerinin devamı halinde yapılacakları ise şöyle anlattı:

''Ben, bunu daha önce açıkladım zaten. Sınır ihlali noktasında, bizi rahatsız edici sınır ihlalinin devamı halinde biz, tabii bir NATO ülkesi olarak, atılması gereken adımı atarız. Biz bu adımı attığımız anda NATO'nun üye ülkelerden birinin saldırıya uğramasıyla ilgili 5. maddesi devreye girer. Umarım tabi işler o noktaya kadar gitmez.''

Suriye'yi sınır ihlali türünden bir yanlışlığa düşmemeye çağıran Erdoğan, ''Güçlü bir silahlı kuvvetlere sahibiz. Bu noktada da attığımız adımları özellikle dikkatle atıyoruz ve dikkatle atmaya inşallah devam edeceğiz. Ama Suriye özellikle şunu bilmeli ki, yani bu sınır ihlalleri noktasında, daha önceki yanlışı tekrar etmeleri halinde, tabii ki Türkiye'nin yaklaşım tarzı böyle olmaz. Bunu çok çok iyi bilmeleri gerekir. Zaten de biliyorlar'' diye konuştu.

MUHALİFLERE YARDIM
Erdoğan söyleşi sırasında kendisine yöneltilen 'muhaliflere askeri yardım' sorusunu şu şekilde yanıtladı:

''Şu anda biz tabii verdiğimiz yardımlar daha çok malzeme noktasındadır. Yani gıda, ilaç vesaire türünden yardımlar yapmayı başarmanın gayreti içerisindeyiz. Ve bütün bunların yanında da, özellikle ülkemize sığınan Suriyeli kardeşlerimize kapımızı açık tutup onlara verilmesi gereken desteği vermeye çalışıyoruz. Bunun dışında bu söylediğiniz konular Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde atılabilecek adımlardır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...