Suruç’taki katliamda ölen 33 kişi anıldı

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde üç yıl önce canlı bomba saldırısında yaşamını yitiren 33 kişi anıldı.

ntv.com.tr - DHA 20.07.2018 - 16:07

Suruç’taki katliamda ölen 33 kişi anıldı

Suriye’nin Kobani kentine yardım götürmek için Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerine yapılan saldırının üzerinden üç yıl geçti.

20 Temmuz 2015'te Amara Kültür Merkezi'nde basın açıklaması yapan grubun arasına giren terör örgütü DAEŞ üyesi canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz, üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdi. Patlamada 33 kişi yaşamını yitirirken, 104 kişi de yaralanmıştı.

Saldırının üçüncü yıldönümü için bugün olayın yaşandığı Amara Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi.

Etrafı barikatlarla çevrilen ve polisin yoğun önlem aldığı anma törenine; aralarında HDP milletvekilleri Ömer Öcalan, Nusrettin Maçin, Murat Çepni ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınları ile yaralananlar katıldı.

Patlamanın olduğu noktaya karanfil bırakan kalabalık adına konuşan HDP Milletvekili Ömer Öcalan, saldırının halen aydınlatılamadığını belirterek, "Bir patlama sonucu bu ülkenin 33 genci, aydını yaşamını yitirdi. Maalesef bulunduğumuz coğrafyada canın ve yaşamın kıymeti ortadan kaldırılmış durumdadır. Biz mücadelemize her zaman devam edeceğiz. İnsanların yaşamlarını yitirmemesi için, insanların huzur ve barış ortamında kardeşçe yaşaması için bu mücadeleyi halklarımızla beraber yükseltmemiz gerekiyor. Bu coğrafyada radikal unsurlara hiçbir zaman yer olmayacaktır" dedi.

Açıklamanın ardından kalabalık, patlamada yaşamını yitiren ve Suruç'ta defnedilen Osman Çiçek ile Kasım Deprem’in mezarlarına karanfil bıraktı.

Sayfa Yükleniyor...