Susan Miller dünyanın en ünlü astroloğu, en popüler köşe yazarlarından biri... Kitapları en çok satanlar listesinden inmiyor, web sitesi www.astrologyzone.net‘i her ay 6 milyon insan takip ediyor. Aylık Tempo dergisinde de yazı yazan Miller, Tempo’nun daveti üzerine Türkiye’ye geldi.

İlişkili Haberler


Annenizin astrolog olduğunu biliyoruz. Ondan nasıl etkilendiniz?
Büyük çocuk olduğum için benim astrolojiye merakım daha fazlaydı. Sekiz yaşımdan itibaren anneme durmadan sorular sordum. Annem çok filozof bir kadındı. Bana çok ilham verdi. 14 yaşındayken felç geçirdim. Bir daha yürüyüp yürüyemeyeceğimi bile bilmiyordum. Ölümün kıyısında geziniyordum. 38 kez kan nakli yapıldı. Hastalığım sırasında bir kez bile ağlamadı. Bana hep şöyle derdi: “Susan, hastaneden çıktığımız zaman dünyanın en güzel elbiselerini, ayakkabılarını alacağız sana... Ayrıca hayatında ilk kez seyahat edeceksin.” Seyahat benim için önemliydi. Çünkü ev ve hastane arasında yaşıyordum. Her zaman çok olumlu, pozitif bir tablo çizdi.

Okula devam edebildiniz mi?
Hayır, bırakmak zorunda kaldım. İnsanlar ümitsizdi ama ben bu hastalığı atlattım. Fizyoterapi ile yavaş yavaş yürümeye başladım. Liseyi evden ders çalışarak, sınavlara girerek bitirdim. Sonra NY Üniversitesi İşletme bölümünü kazandım ve okulu dereceyle bitirdim. Bu bir mucizeydi.

Böyle bir mucizenin gerçekleşeceğini biliyor muydunuz? Haritanızda yazılı mıydı?
Evet. Astroloji bana çok zor bir terapiye dayanma gücü verdi. Vücuduma elektrotlar bağlayıp, sinirlerimi yeniden canlandırdılar. İyileşmek için ne yapmam gerektiğini biliyordum. Bu mucizeden sonra astrolojiye daha da merak saldım. Ama iş olarak değil.

Bundan para kazanabileceğim aklımın ucuna bile gelmezdi. Hatta etrafımdaki insanlar böyle bir ilgimin olduğunu dahi bilmezdi. Okulu bitirdikten sonra reklam fotoğrafçılığına başladım. 20’li yaşlarımın başında, Amerika’nın en iyi on reklam fotoğrafçısından biriydim. 16 yıl boyunca da bu işi yaptım.

Peki astroloji nasıl işiniz hale geldi? Ne zaman bildiklerinizi halkla paylaşmaya başladınız?
Bu harika bir hikayedir. Ve inanın şimdiye kadar bunu bana ilk soran kişi sizsiniz. Cheerios reklamlarını çekiyorduk. Ajans Saatchi&Saatchi’ydi. Yaptığım işi çok beğendiler. Ve kutlamak için yaratıcı yazarı ve direktörü kutlamak beni yemeğe davet etti. Orada sohbet sırasında ben burç haritalarını okudum. Direktör çok etkilendi ve “Seni karımla tanıştırmam lazım. Karım Jackie, Wonder Books’un yaratıcı direktörüdür.” dedi. Tanıştık ve birbirimizi çok sevdik.

Film gibi gidiyor şu ana kadar. Sonra?
Arkadaş olduk. Fotoğraflarım ve kitaplar hakkında konuşmaya başladık. Ayrıca Wonder Books için de fotoğraf çekmeye başladım. Ama astroloji hiç konuşmadık. Çünkü Jackie astrolojiye inanan biri değildi. Doğum gününde burç haritasını çıkardım. Ve ona hemen bir piyango bileti almasını söyledim. “Almayacağım” dedi. Israr edince bana “Susan, hadi sen bugün izin yap.” dedi. “Sen bilirsin. Uydurmuyorum ben bunları. Ayrıca Mart’da da taşınacaksın. Onu da söyleyeyim.“ dedim. Sonra Jackie bu söylediklerimi unuttu. O sırada bir hayır işi için satılan biletlerden almış. Bütün şirket almıştı zaten onlardan. Yılbaşı günü eve geliyor. Telesekreterinde mesaj var. “Tebrik ederiz. Büyük ikramiyeyi kazandınız. Artık bir Porche’niz var.” Ondan sonra bütün şirketin editörleri burç haritalarını çıkarmam için kapımda sıra oldu.

Peki ya Jackie?
O hala bunun bir rastlantı olduğunu düşünüyordu. Sonra Mart’ta taşındı. Taşınırken başucunun çekmesinde ona hediye ettiğim burç haritasını buldu. Her şeyin günü gününe doğru olduğunu görünce büyük bir şok geçirdi. Bana geldi ve “Tamam. Artık sana inanıyorum. Ve sen hemen bir kitap yazmaya başlıyorsun.” Dedi. İşte her şey böyle başladı.

Web sitesi ne zaman kuruldu?
15 Temmuz 1995’de Jackie ile www.astrologyzone.net‘in ilk toplantısını yaptık, 14 Aralık’ta da hayata geçti. Bugün siteyi ayda 6 milyon insan ziyaret ediyor.

Sizce astrolojiye ilgisi olan herkes çalışarak astrolog olabilir mi? Yoksa yetenekli olmak gerekir mi?
Bu bir bilim. Çalışan herkes astrolog olabilir. Sadece çok çalışmak gerekir. Düşünün ki tek bir arkadaşım bile astrolog olduğumu bilmezken, ben 12 yıldır astrolojiyle ilgileniyordum.

Peki milyonlarca astrolog var. Sizi özel kılan ne? Niye tüm dünya sizi takip ediyor?
Bilemiyorum. Sistemi Tanrı yarattı, ben sadece okuyorum. Çok detaycıyım. Ayda 40 bin kelime yazıyorum. Yazdıkça disiplininiz artıyor. Web sitesinden herkes çok para kazandığımı zannediyor. Ama tam tersi web sitesini yaşatabilmek için birçok iş teklifini kabul etmek zorunda kalıyorum.

Bazen siteye haberleri geç giriyorsunuz ve takipçileriniz buna çok bozuluyor. Bu iş yoğunluğu yüzünden mi?
Hayır, hayır. Mayıs sonunda ve Kasım ayında yaşadığımız problemin nedeni teknikti.

ASTROLOJİYE İNANDI VE KIZINI DOĞURDU
Astrolojiye göre yaşamak sizin hayatınızı nasıl değiştirdi?
İkinci çocuğuma çok hasta olduğum bir dönemde hamile kaldım. Doktorlar çok negatif konuşuyordu. Çocuğu doğursam da büyütemeyeceğimi söylüyorlardı. Haritam da çok kötüydü. Annem dedi ki: “Haritan durumu gösteriyor. Sonucu değil. Eğer bu çocuğu doğurmak istiyorsan doğurmalısın. Sana kalmış.” Şimdi 29 yaşında. Diana benim güzel kızım...