Süt balığı Akdeniz'de

Dünyada sadece Hint Okyanusu, Güneydoğu Asya, Avustralya, Kızıldeniz, Batı Pasifik Okyanusu'nda yetiştiriciliği yapılan ve bilimsel ismi ''Chanos Chanos'' olan süt balığı Akdeniz'de ilk defa Antalya'da yakalandı.

Anadolu Ajansı 07.09.2011 - 15:19

Süt balığı Akdeniz'de

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet  Gökoğlu,  Gazipaşa'da yaşayan dalgıç Ali Gülşen'in kendilerini telefon ile arayarak, ilçedeki balıkçıların gırgır ile
ilginç bir balık yakaladığını söylediğini anlattı.

Balığın çekilen fotoğraflarını incelediklerinde, Akdeniz'de yaşayan herhangi bir türe benzetemediklerini belirten Gökoğlu, yaptıkları incelemenin ardından balığın Hint Okyanusu, Güneydoğu Asya, Avustralya, Kızıldeniz ve Batı Pasifik Okyanusu'nda kafeslerde yetiştirilen, süt balığı olduğunu tespit ettiklerini kaydetti.       

Balığım Akdeniz'de yakalanmasının kendilerini heyecanlandırdığını dile getiren Gökoğlu, ''Balığın İsrail'de yetiştriciliğinin yapıldığı düşüncesiyle İsrailli bilim adamlarıyla iletişime geçtik. Onlar da balığın kendi ülkelerinde ve Akdeniz havzasındaki diğer ülkelerde yetiştirilmediğini bildirdiler. Balığın Akdeniz'de yakalanmasına da çok şaşırdılar'' dedi.

Gökoğlu, Gazipaşalı balıkçılar tarafından yakalanan süt balığının boyunun 110 santimetre, ağırlığını ise 6 kilo 650 gram olduğunu belirterek, süt balığının 180 santimetre ve 16 kiloya kadar büyüyebildiğini bildirdi.
       

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...