Süt kazanında banyo yapan 2 işçi hakim karşısında: Amacım şaka yapmaktı

Konya'da süt toplama merkezinde, kazanda süt banyosu yaptığı iddia edilen Emre Sayar ile o anları cep telefonuyla kaydedip görüntüleri paylaşan arkadaşı Uğur Turgut'un  'içilecek sulara veya yenilecek veya içilecek veya kullanılacak veya tüketilecek her çeşit besin veya şeylere zehir katarak veya başka suretlerle bunları bozarak kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürmek' suçundan 2'şer yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmalarına başlandı. Sanıklar şaka amaçlı video çektiklerini belirterek beraatlerini isterken, mahkeme başkanı, iş yerinde çalışan bir kişinin tanık olarak dinlenmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Anadolu Ajansı 22.04.2021 - 15:25

Süt kazanında banyo yapan 2 işçi hakim karşısında: Amacım şaka yapmaktı

Konya'da süt toplama merkezinde teknedeki sütle banyo yapan çalışan ile bunu görüntüleyerek sosyal medyada paylaşan kişinin yargılanmasına başlandı.

Konya 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Emre Sayar ve Uğur Turgut ile taraf avukatları katıldı.

Emre Sayar, savunmasında olay günü erken saatlerde çalıştığı yerde kendisinden üst konumda olan Uğur Turgut'tan "Akşam bir yere kaybolma, video çekeceğiz." mesajını aldığını söyledi.

"KENDİMİ SUÇLU HİSSETTİM"

Bunun üzerine akşama kadar günlük rutin işlerine devam ettiğini anlatan Emre S, şunları kaydetti:

"Normalde benimle birlikte çalışan bir arkadaş daha vardı. O gün bu arkadaşın bir işi çıkınca birçok işi tek başıma yapmak zorunda kaldım. Çok yoğundum, aklım karıştı ve hesaplamalarda bazı hatalar yaptım. Akşam bu durumu Uğur Turgut'a söyledim. 1,5 ton sütlük bir hesap hatam vardı. Bana biraz kızdı, bağırdı. Kendimi suçlu hissettim. Sonra biraz zaman geçince Uğur T, dezenfekte teknesini doldurup içine girmemi istedi. Bu teknenin sütlerle bir ilgisi yoktur. Teknenin yaklaşık yüzde 90-95'ini normal suyla doldurdum. Suyun renginin beyaz olması için de süt bulaşıklarından 3-4 maşrapa süt artığı alıp bu suya kattım."

Uğur Turgut'un isteği üzerine o gün yaptığı hatanın mahcubiyetiyle tekneye girdiğini öne süren Emre S, suyun içinde bir süre durduktan sonra teknenin vanasını açarak içindeki sıvıyı boşalttığını, bütün bunları yaparken suç işleme kastı taşımadığını savundu.

"AMACIM CEZA VERMEK DEĞİL, ŞAKA YAPMAKTI"

Sanık Uğur Turgut da Emre Sayar'ın beyanlarını doğruladı, satışa çıkarılan sütlerle temaslarının olmadığını iddia etti.

Olay gününü anlatan Uğur Turgut, "Amacım, hesap hatası yapan Emre S'ye ceza vermek değil, şaka yapmaktı. Ben kendi aramızda şakalaşmak istemiştim. Çektiğim videoyu TikTok uygulamasında düzenleyip üzerine müzik ekledim ama videoyu bu uygulamada herkesin görebileceği şekilde paylaşmadım. Burada düzenlediğim videoyu mesai arkadaşlarımızın bulunduğu WhatsApp grubumuzda paylaştım." diye konuştu.

Uğur Turgut'un avukatı da müvekkilinin olay nedeniyle işsiz kaldığını, iş bulamadığını, toplumdan dışlandığını belirterek, "Olayların bu hale gelme sebebi medyadır. Müvekkilim ve bu olay, yanlış yansıtılmıştır." beyanında bulundu.

Mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklar Emre Sayar. ve Uğur Turgut hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

OLAY

Meram ilçesindeki süt toplama merkezinde çalışanlardan birinin tekneye doldurulan sütle banyo yaptığı görüntülerin 26 Ekim 2020'de sosyal medyada paylaşılmasının ardından İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, firmanın faaliyetine son vermiş ve idari para cezası uygulamıştı.

Olaya ilişkin 5 Kasım'da gözaltına alınan şüpheliler, 6 Kasım'da çıkarıldıkları nöbetçi hakimlikçe cezaevine gönderilmiş, 11 Kasım'da da tahliye edilmişti.

Şüpheliler hakkında "zehirli madde katma" suçundan 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...