Suudi Başsavcının başkonsoloslukta inceleme yapması bekleniyor

Suudi Arabistan Başsavcısı Muceb'in, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Fidan'la görüşmesi ve başkonsoloslukta inceleme yapması bekleniyor

28.10.2018 - 14:18 | Son Güncelleme : 28.10.2018 - 15:30

Suudi Başsavcının başkonsoloslukta inceleme yapması bekleniyor

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde basın mensuplarının bekleyişi sürüyor.

Levent'teki başkonsolosluk binası önünde yerli ve yabancı basın mensupları zaman zaman canlı yayın yaparken, Suudi Arabistan Başsavcısı Suud Muceb'in İstanbul'a gelerek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile görüşmesi ve başkonsoloslukta inceleme yapması bekleniyor.

ARAÇLARA OTOYIKAMADA TEMİZLİK

Öte yandan cinayetten 2 gün sonra Suudi Başkonslosluğu'na ait 2 aracın Akaretler'de bir oto yıkamada temizletildiği görüntüleri ortaya çıktı. 

NE OLMUŞTU? 

Kaşıkçı'dan, 2 Ekim Salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na gittikten sonra bir daha bir daha haber alınamamıştı.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'ndan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen, aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Suudi Arabistan yönetimi, gazetecinin "konsolosluk binasında yaşanan arbede sonucunda öldüğünü" açıklamış ancak cesedinin nerede olduğuyla ilgili bir bilgi vermemişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma devam ediyor.

CEMAL KAŞIKÇI'NIN CESEDİ NEREDE? 

CEMAL KAŞIKÇI KİMDİR?

Suudi Arabistan vatandaşı gazeteci Cemal Ahmet Kaşıkçı, 13 Ekim 1958’de Suudi Arabistan’ın Medine kentinde dünyaya geldi.

1985 yılında ABD'deki Indiana State University'den mezun olan Cemal Kaşıkçı, 1991 - 1999 yılları arasında Al Madina gazetesinin yazı işleri müdürlüğü ve genel yayın yönetmenliği vekilliği yaptı.

Kaşıkçı, bu süreçte Afganistan gibi ülkelerden haberler geçti, 1987-95 yılları arasında eski El Kaide lideri Usame bin Ladin ile Afganistan ve Sudan'da söyleşiler yaptı.

Daha sonra İngilizce yayın yapan Arab News'in başında dört yıl çalışan Kaşıkçı, buradan geçtiği Al Watan'ın yazı işleri müdürlüğünde 52 gün görev yapabildi, gazetede ülkedeki dini yapıyı eleştiren yazıların çıkması üzerine görevden alındı.

Bunun üzerine ülkeyi terk eden Kaşıkçı, İngiltere ve ABD'de Suudi Arabistan Büyükelçiliği yapan Prens Türki al Faysal'ın danışmanlığına getirildi. 2008 yılında tekrardan Al Watan'ın yazı işleri müdürlüğüne getirildi ve 2010 yılında gazetede yayınlanan eleştirel yazılar nedeniyle bir kere daha görevden alındı.

KAYSERİ'DEN MEDİNE'YE UZANAN HİKAYE 

Sayfa Yükleniyor...