Tablet Android'i görücüye çıktı

Akıllı telefon işletim sistemi Android'in tabletler için optimize edilen sürümü 'Honeycomb' tanıtıldı.

03.02.2011 - 17:20

Tablet Android'i görücüye çıktı

Google'ın akıllı telefon işletim sistemi Android, mevcut sürümleriyle kullanıldığı tabletlerde tatmin edici bir performans göstermiyordu. Google, Honeycomb takma adıyla geliştirdiği 3.0 sürümünü tabletler için özel olarak tasarladı ve dün tanıttı.

Daha geniş ve yüksek çözünürlkülü ekran için grafik desteği geliştirilen Honeycomb'ta, ayrıca birden çok çekirdekli işlemci desteği, yeni tasarımlı arayüz, verileri koruyan Encrypt Tablet işlevi de dikkat çekiyor.

Basın toplantısında, Motorola Xoom tablet prototipi üzerinde gösterilen Honeycomb, büyük olasılıkla Mart veya Nisan'da tabletlere girmiş olacak. Elbette ilk ürünlerden biri de 3.0'ı bekleyen Motorola Xoom olacak.

Yeni işletim sistemi yüklü tabletle uygulama, multimedya ve kitap mağazalarından doğrudan alışveriş yapılabilecek. Google'ın bulut bilişim servislerinin tamamına da Android üzerindeki  kısayollarla hızla ulaşılabilecek.

Google'ın Honeycomb Tablet OS ile Apple iOS'e ciddi rakip olması bekleniyor. Motorola'nın dışında Samsung, Acer, Dell ve pek çok diğer marka Honeycomb'la işleyen tablet modellerini piyasaya çıkarma hazırlığında.

Honeycomb'un akıllı telefon için olan sürümü de aynı tarihlerde piyasaya sürülebilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...