Tablet cephesinde neler oluyor?

Kısa vadede bilgisayar kullanma alışkanlıklarımızı kökten değiştirecek, internet ve multimedya deneymini tamamen mobil kılacak tabletler amansız bir yarışa hazırlanıyor.

04.05.2010 - 11:35

Tablet cephesinde neler oluyor?

Apple’ın geçen ay ABD’de piyasaya sunduğu iPad, kişisel bilgisayar deneyiminde yeni bir çağın sembolik başlangıcı olarak kabul gördü. Her ne kadar ürünün kendisi ortalama bir bilgisayarda görmeye alışık olduğumuz işlevsel özelliklerin pek çoğunu karşılayamasa da, muhteşem ekran kalitesine ve şık tasarıma sahip bu cihaz, ilk cepheyi açarak yılın ikinci yarısından itibaren kızışmaya başlayacak tablet savaşlarına start verdi.

Henüz diğer rakipler ısınma odasında gizleniyorlar ancak manzarayı şimdiden kestirmek mümkün. iPhone OS, Android ve Windows 7 (hatta WebOS ve Blackberry) işletim sistemleri üzerinde tüm okuma ve internette gezinme deneyimini mobilleştiren birbirinden farklı seçenekler en geç 2011 başında abugün akıllı telefonlar arasındakine benzer amansız bir yarışa girişmiş olacak.

HP Slate HP Slate

Bu yıl içinde tanışmayı beklediğimiz ürünlerin başında HP Slate geliyor. Son Las Vegas Tüketici Elektroniği Fuarı’nda HP değil ama Microsoft’un CEO’su tarafından tanıtılan HP Slate’in, ‘akıllı telefon’ işletim sistemi kullanan iPad’den farklı olarak ‘bilgisayar’ işletim sistemi Windows 7’yi kullanması bekleniyor. Gerçi geçtiğimiz hafta avuçiçi bilgisayar-akıllı telefon üreticisi Palm’ı satın alan HP, cihazlarda kullanılan ve pek beğenilen WebOS işletim sistemini 10 inç ekranlı Slate’te kullanma tercihinde bulunabilir. Ürünün çıkışının iptal edildiği veya ertelendiği dedikodusuysa firmadan yapılan açıklamayla yalanlandı.

Sony, Acer, Toshiba, Samsung gibi usta bilgisayar üreticilerinin de aynı dönemde Windows 7 ağırlıklı modellerle çıkış yapması büyük olasılık.

Android ayağında ise belki hemen değil ama orta vadede seçenek sayısı diğer tüm modelleri geride bırakacak gibi. Singapur merkezli Fusion Garage’ın iPad’le hemen hemen eşzamanlı olarak ABD ve Uzak Doğu’da piyasaya sürdüğü JooJoo, bir tablet için oldukça büyük sayılabilecek 12.1 inç ve 720P HD ekranıyla beğenilirken, görece kısa pil ömrüyle puan kaybediyor.

JooJoo JooJoo

Dell, Asus, Compal, MSI, Notion Ink vs. çok sayıda marka ve isim altında başka tabletler de 2010 sonu, 2011 başı gibi rafları dolduracak. İkisi de 10 inç ekranlı MSI ile Hindistan doğumlu Notion Ink Adam, cismen ortaya çıkıp şov yapabilmiş ilginç iki örnek.

Notion Ink Adam Notion Ink Adam
Asus Asus

Akıllı telefon denince ilk akla gelen markalardan biri haline gelen Tayvanlı HTC, sıkı sıkı kenetlendiği ekürisi Google ile birlikte son 22 aydır bir tablet üzerinde çalışıyor(muş). İnternet deneyiminin mobil ortamlara kaydığı ve oluşan bu yeni reklam mecraının boş bırakılmaması gerektiği öngörüsüyle beraberce Nexus One akıllı telefonu geliştiren ikili, elbette bu sinerjiyi bir tablet bilgisayar için de kullanacaklardır.

HTC-Google tabletinde tahminler uçuşuyor, henüz kendisi yok. HTC-Google tabletinde tahminler uçuşuyor, henüz kendisi yok.

Android cephesinde Avrupa’nın tek temsilcisi olan WePad, cisme bürünmüş az sayıdaki tabletlerden biri. Sonbaharda önce memleketi Almanya’da ardından tüm AB’de mağaza satışına başlayacağı bildirilen WePad 11.6 inç ekran ve belli başlı Avrupalı yayınlarla yapılan uygulama anlaşmalarıyla birlikte gelecek.

WePad WePad

İnternete düşen en taze dedikoduya göre Samsung da Andorid'li S Pad tabletini Ağustos gibi piyasaya sürmeyi planlıyor. Eğer yayılan görsel doğruysa, S Pad, iki yanda minik tuşlardan müteşekkil klavyesiyle türünün ilk örneği olacak.

Samsung S Pad, Ağustos'ta yarışa katılacak. Samsung S Pad, Ağustos'ta yarışa katılacak.

2010'un ilk üç aylık satış adetlerine göre en çok akıllı telefon sevkiyatı yapan beş firma arasına giren RIM, ki kendisi Blackberry ile ABD'de başa güreşmektedir, elbette tablet işine girecek. Son dedikodulara göre firma, BlackPad veya Cobalt adı taşıyacak ve Blackberry (yani yine bir akıllı telefon) işletim sistemini kullanacak bir tablet hazırlığında. 2011'in ilk çeyreğinde çıkması beklenebilir.

Blackberry'nin tableti bu olabilir mi? Blackberry'nin tableti bu olabilir mi?
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...