Bundan beş altı yıl önce ilk örnekleri piyasaya sürülen dokunmatik ekranlı bilgisayarlar çok ilgi görmemişti. Multimedya yazılımları dahil pek çok uygulamanın dokunmatik kullanıma uygun olmaması, öte yanda da ekrana sadece özel kalemlerle dokunulabilmesi yüzünden tüketici bu ürünlerden uzak durdu.

İlişkili Haberler


Geçen kısa süre içinde ekran teknolojilerindeki büyük gelişme, öte yandan bilgisayarda kullanılan işletim sistemi dahil hemen tüm uygulamaların dokunmaya uyumlu hale getirilmesi, firmaları da tüketiciyi de yeniden cesaretlendirdi.

Canalys araştırma şirketinin raporuna göre dokunmatik elektronik cihazlara karşı olan ilgi her geçen gün artıyor. Araştırmada Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde (EMEA) test grubu olarak belirlenen 4 bin bilgisayar ve cep telefonu kullanıcısının eğilimleri ölçüldü.

Buna göre tüm masaüstü bilgisayar kullanıcılarından yüzde 26'sı, dizüstü bilgisayar kullanıcılarından yüzde 32'si, kendi bilgisayarlarından ziyade, dokunmatik ekranlı bilgisayara sahip olmayı istiyor..

Raporda, dokunmatik ekranlı ''tablet bilgisayarların'' bir kaç yıl önce piyasaya ilk çıktığında, ''pahalı ve ağır'' olmasının yanı sıra dokunmatik arayüzün özel kalem ile çalışması dolayısıyla son kullanıcılardan yeteri kadar ilgi görmediğine, ancak yeni nesil bilgisayarların, eksiklikleri kapatarak ikinci bir yükseliş trendi yakaladığına işaret edildi.

Raporda, dokunmatik ekranlı cep telefonlarına olan ilginin, söz konusu bilgisayarların da ikinci yükseliş trendine girmesinde etkili olduğu vurgulandı.

TABLET PC'LER POPÜLER OLACAK
Aynı araştırmada, dokunmatik ekranlı cep telefonu kullananların yüzde 40'ının, bir sonraki telefonlarının da dokunmatik olacağını söyledikleri belirtildi.

Deloitte TMT (Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon) Grubu'nun hazırladığı ve teknoloji dünyasındaki eğilimlere yer veren Deloitte 2010 Teknoloji Öngörüleri raporunda da kablosuz bağlantı özelliğine sahip internet tabletlerin, zengin işlev ve tasarımları ile bu yıla damgasını vuracak ürünler arasında yer alacağına işaret edildi.

Raporda, internet tabletlerin, mini dizüstülerden (netbook) küçük ama akıllı telefonlardan (smartphone) büyük boyutları ile yepyeni bir kategoriyi temsil ettiği de kaydedildi.