MERSİN - İstiklal Caddesi üzerinde yer alan Eğitim-Sen Mersin Şube Binası önünde bir araya gelen göstericiler, üzerinde; 'Nükleer Santral İstemiyoruz', 'Nükleer Santral Ölüm Getirir' yazılı pankartlar açarak 111. Cadde güzergahından Atatürk Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti.

Nükleer santralleri simgeleyen ve üzerinde de; 'Radyasyon Doğayı Öldürür' afişinin yer aldığı siyah tabut da taşıyan nükleer karşıtlarının yürüyüşü Mersin Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası önünde sona erdi. 

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı protesto eyleminde grup adına açıklamalarda bulunan Mersin NKP Sözcüsü Sabahat Aslan, 1986 yılında meydana gelen 'Çernobil Kazası'ndan Türkiye'nin de etkilendiğine dikkat çekerek, söz konusu kazayla birlikte nükleer santrallerin yeniden sorgulanmaya başlandığını ve bununla birlikte birçok ülkedeki mevcut nükleer santrallerin kapatıldığını, yeni nükleer santraller yapılmaması yönünde kararlar alındığını hatırlattı. 

Aslan, "Nükleer santral ve atıklarının tehlikeleri; insan yaşamına, hayvancılığa, tarıma ve turizme vereceği zarar bilinmesi, Türkiye'nin deprem kuşağında olduğu gerçeği ortada olmasına karşın nükleer santral yapımı konusunda ısrar edilmesi yanlıştır. Ülkemizde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut enerji ihtiyacımızın 2 katını karşılayabilecek potansiyele sahiptir" dedi. 23 yıl önce yaşanan 'Çernobil Kazası'ndan ders alınması gerektiğini vurgulayan Aslan, bu kapsamda da Türkiye'de nükleer santral yapılması kararından vazgeçilmesi, bunun yerine de temiz enerji ve enerji verimliliği alanında yatırım yapılması önerisinde bulundu. 

Yapılan ortak açıklamanın ardından; 'Mersin Sahipsiz Değil', 'Nükleere İnat Yaşasın Hayat' şeklinde sloganlar atan grup, daha sonrada etkinliği takip geden gazetecilerle birlikte yoldan geçen vatandaşlara helva dağıttı