Tacizci minibüs şoförü, mahkemede 'kibar davrandığı' için serbest kaldı

Japon turiste cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle 12 yıl hapis istemiyle yargılanan minibüs şoförü, 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, "sanığın duruşmadaki saygın tutumu" gerekçesiyle cezanın geri bırakılmasına karar verdi.

Anadolu Ajansı - DHA 17.02.2015 - 18:34

Tacizci minibüs şoförü, mahkemede 'kibar davrandığı' için serbest kaldı

Türkiye, Mersin'de vahşi bir şekilde öldürülen 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın katillerine verilecek cezayı tartışırken, Diyarbakır'dan ilginç bir mahkeme kararı geldi.

Japon turisti taciz ettiği öne sürülen minibüs şoförüne ödül gibi ceza verildi. Hapis cezasına çarptırılan şoför, mahkemedeki "iyi hali" nedeniyle serbest bırakıldı.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına tutuksuz yargılanan sanık 19 yaşındaki İbrahim K. ve müşteki Akie I. (21) katılmazken sanık avukatı hazır bulundu.

"NİTELİKLİ CİNSEL SALDIRI" İDDİASI

Cumhuriyet savcısı, hazırladığı mütalaasında, sanığın "nitelikli cinsel saldırı" eyleminden dolayı cezalandırılmasını talep etti.

Sanık avukatı Hanifi Dündar ise müvekkilinin mağdura yönelik herhangi bir fiilinin bulunmadığını ileri sürdü.

1 YIL 8 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ AMA...

Mahkeme heyeti, sanık İbrahim K'yı "cinsel saldırı" suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırdı.

"DURUŞMADAKİ SAYGIN TUTUMU"

Mahkeme heyeti, "sanığın duruşmadaki saygın tutumu" gerekçesiyle cezayı 1 yıl 8 aya indirdi.

Mahkeme, daha sonra hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına (5 yıl içinde benzer bir suç işlememek kaydıyla) karar verdi.

"BENİ YOL KENARINA ATTI"

2011 yılında Diyarbakır'dan Bitlis'e gitmek için minibüse binen Akie I., şoförün kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu iddia ederek Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. 

21 yaşındaki turist, savcılığa verdiği ifadede "Minibüs şoförü, Diyarbakır-Muş karayolunda aracı yolda park ederek, bulunduğum yere geldi. Aşırı direnç gösterince bana tokat atıp, saçlarımdan tutarak bana cinsel istismarda bulundu. Sonra beni yol kenarında atarak gitti" dedi.

KAĞIDA "İMDAT" DİYE YAZDI

Şüphelinin olay yerinden ayrılmasından sonra bir kağıda 'İmdat' yazarak yardım istediğini dile getiren Japon turist, yoldan geçen bir ilaç mümessilinin yardımıyla otogara giden Van otobüsüne bindiğini söyledi.

Turistin şikayeti üzerine soruşturma başlatan savcılık, dosyayı Muş Savcılığı'na gönderdi. Muş savcısı da, yetkisizlik kararı verip, dosyayı Diyarbakır'daki Lice Savcılığı'na gönderdi.

ÇENE YAPISI YAKALATTI

Zanlının kendisini "İbrahim" olarak tanıttığını kaydeden Japon turist, "Esmer, çene yapısı yüzünden ağzını tam kapatamayan biriydi" dedi.

Savcılık, aracın plaka bilgilerini tespit ederek, şüpheli hakkında soruşturma başlattı.

ŞOFÖR: YOLDA TARTIŞMIŞTIK

Gözaltına alınan İbrahim K. kendisine yöneltilen suçlamaları reddederek, "Olay günü kendisini alıp yola çıktım. Yolda bir konu hakkında tartıştık. Bunun üzerine turisti Diyarbakır'da indirdim. Sonra da kendisini hiç görmedim" şeklinde konuştu.

Şüpheli minibüs şoförü, ifadesinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

TELEFON SİNYAL VERİNCE...

Olay sırasında mağdurun üzerindeki tişörtte yer alan lekelerde, şüpheliye ait herhangi bir iz tespit edilmedi.

Ancak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan gelen cep telefonu sinyallerinden zanlının Muş'a gittiği belirlendi.

12 YIL HAPİS İSTENİYORDU

İbrahim K. hakkında 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Savcı, hazırladığı iddianamede, zanlı için 7 yıl hapis cezası istedi.

Sayfa Yükleniyor...