Tacizci kamu görevlisine 3 kat fazla ceza

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Reyhanlı’da hayatını kaybedenlerin sivil şehit sayılacağını açıkladı. Bakan çocuk tacizinden suçlu bulunanlara daha ağır cezalar öngörüldüğünü, hatta kamu görevlileri için özel düzenleme yapılacağını vurguladı.

Haberler 14.05.2013 - 13:42

Tacizci kamu görevlisine 3 kat fazla ceza

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç’ın sorularını yanıtladı.

Reyhanlı’daki olayda 51 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu vatandaşlarımızın hepsi sivil şehit oldu mu?

O kadar acı bir olay ve o kadar anlamlı bir günde anneler gününde bu olayın olması insanın kendi yüreğinde yuvaların dağılması annelerin evlatsız kalması evlatların annesiz kalması o kadar acı bir şey ki hiçbir şey anlamadık anneler gününden.

Biz şehit yakınları ve gazilerle ilgili iki düzenleme yaptık. Birisi terörden dolayı mağduriyet yaşayan sivil vatandaşlarımızla alakalıydı. Onların mağduriyetlerini gidermek adına maaş hakkı vermiştik. Terörden mağdur olan vatandaşlarımızla ilgili istihdam hakkı yoktu. İkinci pakette istihdam hakkını da veriyoruz. 3713 dediğimiz terörle mücadeleden dolayı zarar gören vatandaşlarımızın elde ettiği haklar neyse şehit yakınları ve gazilerimizin hakları neyse sivil vatandaşlarımızın da hakkı o hale getirildiği için bu patlamadan dolayı mağduriyet yaşayan ailelerimizin de her yönden haklarının güçlendirildiği bir paketin hızlı bir şekilde çıkarılmasını sağlayacağız. Bunun sonunda 4506 sivil vatandaşımızı bu kanundan istifade ettiriyoruz, 796 gazimiz de bu kanundan istifade edecek. Tabi can geri gelmiyor, acı o kadar büyük ki onların acısı bizim acımız, bütün yüreğimizle bunu hissediyoruz. Biz bunu zaten Reyhanlı için çıkarmamıştık ama böyle olaylar yaşanınca da paketin önemi, büyüklüğü çok daha net ortaya çıkıyor.

Devlette iş imkanı için başvurularla ilgili ne bekliyorsunuz?

20 bin civarı yeni istihdam hakkı bu paketin içinde geliyor. Bizim tahminimiz 15-20 bin istihdam hakkı oluşacak. Biz maliyete değil tabi kaç kişi olacak diye bakmıyoruz bir canın acısını paylaşma üzerine bakıyoruz.

Çocuğu askerde şehir olan ve yardıma muhtaç ailelere de destek sözü var bu noktada ve bununla ilgili da yasal düzenleme hayata geçecek. Kaç kişi başvurdu 250 liralık maaşı alabilmek için?

Şu an 20 bin aile vakıflarımıza başvurdu. Bizim tahminimiz 50 bin civarı bir ailenin bu durumda olduğunu düşünüyoruz. Ailenin muhtaçlık şartının içinde olması gerekiyor. Bu da fert başına düşen askeri ücretin üçte birinden az eve para giriyorsa biz o zaman ayda 250 TL mali desteği çocuğu askerden gelene kadar anneye vermeye başlayacağız.

Ne zaman başlayacak bu efendim?

Ekonomik ve sosyal analizini yapıyoruz ve hemen ertesi ay maaşını alacak şekilde işlemlerini hızlandırıyoruz.

Çocuk hakları ile ilgili yeni bir düzenleme yapıyorsunuz. Bu düzenleme de neler olacak?

Adalet Bakanı'mız başkanlığında bir heyet oluştu bir komisyon kuruldu. Sağlık Bakanı'mız ve ekibi bizim ekibimiz kendi içinde uzmanlar çalıştı sonra müsteşarlar bir araya geldi. Geçen dönem çocuk istismarı ve ihmali ile ilgili çok güçlü bir kanun teklifi vardı. Bunun da içinde olduğu TCK’nın 102., 103.maddesinin çok daha güçlendirildiği, eğer çocuksa istismara veya ihmale uğrayan cezanın çok daha fazla arttırıldığı bir düzenleme var. Ayrıca hepinizin yakinen takip ettiği "ruh sağlığı bozulmuş mudur?" gibi çok garip bir soruyla karşı karşıya kalınıyor ve büyük bir mağduriyet yaşanıyor bundan dolayı. Ruh sağlığı bozulmuştur çok izafi bir kavram. Neye göre test edeceksiniz, neye göre bu ölçüyü koyuyorsunuz? Şimdi hiç bozulmamış gibi görünür yarın evlendiği zaman bozulduğu ortaya çıktığı zaman bunun hesabını kim verecek? O yüzden bu tür soruların yanlış olduğunu böyle bir şartın olmaması gerektiğini ihmal ve istismar olduysa en yüksek cezayı alacak hukuki temelin oluşturulmasını sayın bakanımızla çalıştık. İnşallah pakette meclise sevk edilmek üzere çıktığı zaman çocuğu koruyan kadını koruyan ihmali, ve istismarı koruyucu ve önleyici güçlü bir yasanın alt yapısı oluşacak.

Rıza da aranmayacak.

Hayır, aranmayacak. Tabi, 13-14 yaşındaki çocuğun rızası ne olur, çocuk o daha. Yüksek mahkeme kamu adına bu kararı veriyor. Kamunun rahatsız olduğu bir kararı devam ettirmemek gerekiyor.

'KAMU GÖREVLİSİ 3 KAT CEZA ALACAK'

Kamu görevlilerinin cezalarının artması en çok merak edilen konu. Nasıl bir düzenlemeye gideceksiniz?

Bir de bunu yapan eğer kamudan biriyse esas çözüm makamında olan, görevi bunu önlemek olan bir birimin başı bir de bu suçu işlediyse bu cezanın üç kat artırıldığı çok daha kesin bir cezai yaptırıma dönüştürüldüğü bir altyapı hazırlanıyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Normal vatandaşın cezasının üç katı artacak şekilde düzenleme yapılıyor.

'ÇOCUK BİR KEZ İFADE VERECEK'

Cinsel taciz sonrasında ifade de çok büyük sorundu. Çocukların ifadesi bu yasa ile birlikte nasıl alınacak?

Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı Çocuk İzleme Merkezleri var. Çocuk, her seferinde başına gelen talihsiz olayı mahkemeye ayrı, polise ayrı, psikologa ayrı anlatıyor. Her yerde sürekli aynı şeyi anlatarak yeni bir travma yaşıyor. Çocuk İzleme Merkezi dediğimiz sistemde çocuk aynalı odada bir kere anlatıyor, dinlemesi gereken herkes; savcısı, hakimi, muhataplar kimse dinliyor ve kayıt altına alınıyor. Bütün süreç bu kayıt üzerinden devam ediyor.

'TAŞ ATAN ÇOCUKLAR BANA GÜL VERDİ'

Bugün burada tarımla uğraşan kadınlara sertifikalarını verdiniz. Çözüm sürecinde bölgedeki kadınların en büyük sorunları nedir ve bu kadınların bu sorunların önüne geçmek için ne yapacaksınız?

10 yıl önce alana girdiğimiz zaman bu bölgeden bize gelen en büyük talep OHAL’i ve DGM’leri kaldırındı. Güvenlik çok önemli ama bizim sosyal politikalar dediğimiz alanı da güçlendirmemiz gerekiyor. Biz 10 yıldan beri kadın ve çocuk odaklı, onların yaşamına dokunacak şekilde aslında bu terörle mücadelenin de koruyucu ve önleyici tedbiri. Eğitimde, sağlıkta hep onlara öncelik verdik. Onların ekonomik olarak güçlenmesiyle ilgili sosyal politikalara mali destekler verdik. Devlet beni koruyor diyor kadın. Devlet-millet kaynaşmasını sağlamaktı bizim amacımız. Kadın artık kendini güçlü hissediyor. Bankamatikte kadın para çekmek için gidiyor adam yanında bekliyor. Kadına özgüven getiren, ufuk koyan bir şey bu. Özellikle terörle mücadeleden yeni çözüm süreciyle ilgili dağa çıkmayı yok etmek gerekiyor. İnsanların burada yaşam kalitesini güçlendirecek şekilde yanlarında olmamız gerekiyor. Sosyal yardım sistemiyle mali destek verdiğimiz kişilere sosyal hizmeti paralel götürüyoruz. 416 ilçemizde sosyal hizmet merkezi açma kararı aldık. O ailenin yalnızca mali ihtiyacı varsa zaten sosyal yardımdan destek alabiliyordu şiddet varsa, ensest varsa, alkolle mücadele varsa, zihinsel özürlü bir anne varsa sosyal hizmetten de bunların paralel bir şekilde tedavi edilmesi hukuki destekleri sağlanacak. Aile destek merkezleri açtık 55 yerde. Bağlar, daha önce kırmızı plakanın giremediği, çocukların taş attığı bir bölgeydi. Ben geldim, taş atan çocuklar bana gül verdiler kadınlar beni kucakladılar. Biz onların neye ihtiyacı varsa bu makamı onlar için kullanmaya devam edeceğiz.

416 sosyal hizmet merkeziyle bölgenin de bir analizi çıkacak diyebilir miyiz kadın bazında özellikle?

Tüm 'ye kapsayan bir çalışma bu bütün analizle oluşacak ve bölgesel analizlerde oluşacak.

Çekilme süreciyle birlikte dağdaki kadınlar göze çarpıyor. Bu merkezlerde eğitime daha fazla önem verilecek mi?

Kız çocuklarımızın kandırılmamaları çok önemli. Kendilerine gelen bilgiyi iyi niyetli mi kötü niyetli mi anlaması için eğitimden geçiyor bunun yolu. Kendine bir teklif geldiği zaman kendisi için hayırlı mı değil mi karar verebilmesi için bilgi ile donatmak gerekiyor. Zaten bu süreçte kızlarımızın sıkıntı yaşamasının nedeni cehaletti. Artık temel eğitimde kızlarımız, erkeklerimiz eşit fırsat imkanı buldu. Yüzde 98 buçuğu yakaladık. Her şehirde bir üniversite açıyoruz. Bu eğitim terörün önünde en temel metot olarak karşımızda duruyor.

Reyhanlı’ya gidecek misiniz?

Bu konuda nasıl müdahale edeceğini bilen uzman ekipler gerekiyor. Biz Van depreminde bu konuda çok ciddi bir altyapı oluşturmuştuk ve nasıl müdahale edeceğimizi orada ciddi bir tecrübe yaşadık. Bir iki gün fiziki ihtiyaçları ve güvenlikle ilgili kafalarında soru işaretlerinin cevabını almaları gerekiyor. Birkaç gün içinde de yavaş yavaş psikososyal destek, onlara verilecek hizmetlerle ilgili çalışmayı başlatmamız gerekiyor. Bizim ekip hazırlandı, altyapıyı çalışacaklar gerekirse ben de hızlı bir şekilde orada olacağım.

Sayfa Yükleniyor...