Tahir Elçi için anma töreni

Geçen yıl öldürülen eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi anılıyor.

ntv.com.tr 28.11.2016 - 11:28 | Son Güncelleme : 28.11.2016 - 17:15

Tahir Elçi için anma töreni

Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi için ilk tören Sur ilçesinde yapıldı.

NTV Diyarbakır Temsilcisi Nizamettin Kaplan'ın verdiği bilgiye göre; Dört Ayaklı Minare'nin bulunduğu mahallede sokağa çıkma yasağı olduğu için Tahir Elçi’yi anmak isteyenler, minareye yakın bir yerde toplandı.

Anma törenine Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, Diyarbakır Barosu üyeleri, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekilleri Meral Danış Beştaş, ve Ahmet Yıldırım , sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar katıldı.

Törende, Tahir Elçi'nin Dört Ayaklı Minare'ye dikkati çekmek amacıyla düzenlediği basın açıklamasındaki konuşması hoparlörden dinletildi.

Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, yaptığı konuşmada, Elçi’nin tam bir yıl önce bu sokaktan herkese seslendiğini hatırlattı.

Özmen, Elçi'nin barışın sesi olduğunu ve ömrünü insan hakları mücadelesine adadığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Elçi, fıtratının geleceğini salık veren bir rüzgar gülüydü aslında. Elçi’nin dikkat çektiği ve engellemek için de hayatını ortaya koyduğu olaylar, bütün ağırlığıyla yaşandı ve toplumda kaybolmayacak kadar derin izler bıraktı. Tahir Elçi, 1990’lı yılllarda yaşanan ve ağır bedeller ödenen sürecin tanığı olarak, bir aydın, hukukçu ve insan hakları savunucusu sorumluluğuyla her fırsatta ve her süreçte toplumsal barışın tesisi için çaba sarf etmiş, herkesi toplumsal sorunların, özellikle de Kürt sorununun çözümüne katkı sunmaya davet etmiştir. Bulunduğumuz bu mekanda aldığı son nefese kadar da bunu yapmaya devam etmiştir."

Özmen, Diyarbakır Barosu, dostları ve arkadaşları olarak ömrünü faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasına adayan Elçi'nin dosyasının takipçisi olduklarını aktardı.
"Elçi'nin soruşturma dosyasının faili meçhul dosyalar kervanına katılmasına asla müsaade etmeyeceğiz" diyen Özmen, ölümünün birinci yılında Elçi'yi sevgi ve minnetle andıklarını dile getirdi.

Özmen, "Bu vesileyle bir kez daha bize bıraktığı mirasa sahip çıkacağımızın sözünü verip, barış, demokrasi, özgürlük ve insan hakları mücadelesini sürdürmeye devam edeceğimizi belirtmek isteriz" ifadesini kullandı.

Daha sonra Elçi’nin hayatını kaybettiği Dört Ayaklı Minare'nin bulunduğu sokağa karanfiller bırakıldı.

Tahir Elçi, Yeniköy Mezarlığı'ndaki mezarı başında anıldı. Mezarlıkta düzenlenen anma törenine Elçi'nin eşi Türkan Elçi, HDP milletvekili Feleknas Uca ile Meral Danış Beştaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığındaki CHP heyeti, Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, avukatlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende Amedspor'un taraftar grubu olan Direniş Derneği de, mezarlıktaki anma programına katılarak "Tahir Elçi" yazılı 21 numaralı formayı Elçi'nin mezarına bıraktı.

Tahir Elçi, Yeniköy Mezarlığı'ndaki mezarı başında anıldı. Mezarlıkta düzenlenen anma törenine Elçi'nin eşi Türkan Elçi, HDP milletvekili Feleknas Uca ile Meral Danış Beştaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığındaki CHP heyeti, Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, avukatlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende Amedspor'un taraftar grubu olan Direniş Derneği de, mezarlıktaki anma programına katılarak "Tahir Elçi" yazılı 21 numaralı formayı Elçi'nin mezarına bıraktı.
Buradaki törende konuşan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Tahir yaşıyor olsaydı, bugün neyin peşinde olurdu sorusunun cevabı, Tahir'in niçin öldürüldüğünün de cevabıdır. Tahir bugün yaşıyor olsaydı, son bir yılda gerçekleşen faili meçhul cinayetlerin, yıkımların peşinde olacaktı. Büyük bir titizlikle takip edecekti. Kendisi faili belli bir cinayete kurban gitti. Anısını yaşatacağız. Diyarbakır Barosu onun yarattığı değerler üzerinden hep yürüyecek" dedi.

CHP Genel Başkan yardımcısı Veli Ağbaba ise, Tahir Elçi'nin temsil ettiği değerlere kurşun sıkıldığını ifade ederek, "Tahir Elçi barışı, demokrasiyi, insan haklarını savunuyordu. O gün sıkılan kurşun sadece Tahir Elçi'nin bedenine değil, bütün bu değerleri savunan insanlara karşı yapıldı. Bizler; barışı, özgürlüğü, insan haklarını, demokrasiyi savunan insanlar olarak Tahir Elçi'nin belli olan katillerinin ve arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılması için mücadele edeceğiz. Onun savunduğu değerleri sonsuza kadar savunacağımızı, onun taşıdığı barış bayrağını düşürmeyeceğimizi belirtiyoruz" diye konuştu.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse de, Elçi'nin eşi Türkan Elçi'yi olayın olduğu gün tanıdığını belirterek, "O gün, orada sevgili Türkan'ın dik duruşu, gözlerindeki ışığı o zaman gördüm. Bugünkü çığlığı da bölge kadınının çığlığdır. Mücadelesi önünde saygıyla eğiliyorum. Barış adına, özgürlük adına kaybımız olduğunu ifade etmek istiyorum" dedi.

Tahir Elçi'nin mirasına sahip çıkacaklarını belirten Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen ise, "Yapılan konuşmalar, gösterilen ilgi Tahir Elçi'nin bu halk için neler yaptığının göstergesi. Bu ilgi ve alakadan Tahir Elçi'nin meslek yaşamında neler başardığını açıkça gösteriyor. Ben mezarı başında tekrar söz veriyorum. Bıraktığı mirasa sahip çıkacağız ve daha da ileriye taşımak için mücadele edeceğiz" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından toplanan kalabalık tarafından Elçi'nin mezarına kırmızı karanfil bırakıldı. Arapça ve Kürtçe mevlit okutulmasının ardından tören sona erdi.

Törenden sonra bazı yaşlı kadınlar Elçi'nin mezarı başında oturarak uzun süre gözyaşı döktü.

Geçen yıl dört ayaklı minarede açıklama yapan Tahir Elçi, çatışmanın ortasında kalmıştı. Tahir Elçi, isabet eden bir kurşun sonucu yaşamını yitirmişti.

Sayfa Yükleniyor...