Tahran Gmail'in fişini çekti!

İran hükümetinin Google tarafından sağlanan elektronik posta hizmeti Gmail’i sürekli olarak kapattığı bildirildi.

11.02.2010 - 13:34

Tahran Gmail'in fişini çekti!

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre Tahran yönetimi, İslam Devrimi'nin yıldönümlerinde muhaliflerin örgütlenmesinde ciddi rol oynayan Gmail e-posta hizmetini kalıcı olarak engelleme kararı aldı.


Google tarafından yapılan açıklamada da, İran üzerinden gelen elektronik posta trafiğinde ciddi miktarda düşüş gözlendiği belirtildi. Google, network sistemlerinde herhangi bir arıza olmamasına rağmen birçok kullanıcının hesaplarına ulaşamadığını bildirdi.

İran'da bugün İslam Devrimi'nin 31. Yıldönümü kutlamalarına hazırlanırken, Gmail üzerindeki kısıtlamaların muhaliflere yönelik olduğu tahmin ediliyor. Daha önce muhalifler Gmail ve Twitter gibi popüler internet iletişim araçlarını kullanarak seçimlerde hile yapıldığı iddialarını tüm dünyaya duyurmuş, protesto gösterileri için örgütlenmişti.

Wall Street Journal gazetesinin haberinde, İran Telekomünikasyon Ajansı'nın Gmail'i yasaklayıp devlet tarafından sağlanacak bir 'yerli' e-posta servisi açmayı kararlaştırdığı belirtildi.

Google yetkilieri e-posta trafiğinde düşüş olduğunu doğrulasa da bir yasaklama kararının kendilerine ulaşıp ulaşmadığı konusunda bilgi vermedi. Firma, herşeyin Google’ın kontolünde olmadığını açıklayarak şu anda çözüm arayışı içinde olunduğu belirtildi.

İran tarafı ise henüz resmi bir basın açıklaması yapmadı. İslam Devrimi'nin yıldönümünde Tahran sokaklarının oldukça hareketli olduğu ve muhaliflerin polisle şiddetli çatışmalara girdiği bildiriliyor.

Konu ilgili açıklama yapan ABD basın sözcüsü ise; '20 yüzyılda nasıl fiziksel duvarlar işe yaramayıp yıkıldıysa 21'inci yüzyılda da sanal duvarların hiç bir işlevi olmayacak ve insanların özgürlük istekleri ve düşünceleri bu duvaları aşacak' şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Çin Hükümetiyle gerginlik yaşayan Google, bu ülkeden pek çok siber saldırı aldığı gerekçesiyle ülkedeki faaliyetlerini durduracağını açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...