"Tahşiyecilere kumpas" davasında karar

SON DAKİKA HABERİ: "Tahşiyecilere kumpas" davasında karar açıklandı. Hidayet Karaca 31 yıl, Ali Fuat Yılmazer 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

03.11.2017 - 11:51 | Son Güncelleme : 03.11.2017 - 13:14

"Tahşiyecilere kumpas" davasında karar

Son dakika haberi! 

FETÖ'nün ''Tahşiyeciler grubuna'' kumpas kurduğu iddiasıyla elebaşı Fetullah Gülen ile kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu 33 sanığın yargılandığı davada, Karaca 31 yıl, eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer ise 16 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, Gülen ve eski emniyet müdürü Mutlu Ekizoğlu'nun ifadesi alınamadığı için dosyasının ayrılmasına karar verdi.

Tahşiye Yayınevi sahibi Mustafa Kaplan, "Sanıklar eylemlerine uyan gerekli cezaları almışlardır" dedi.

FETÖ'nün ''Tahşiyeciler grubuna'' kumpas kurduğu gerekçesiyle aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu 23'ü tutuklu 33 sanığın yargılandığı davada karar açıklanmasının ardından davanın müdahili Kaplan, yaptığı açıklamada "Tahşiye Kumpası" diye bilinen davanın bugün itibarıyla sonuçlandığını ifade etti:

Kaplan, şunları kaydetti:

"Sanıklar eylemlerine uyan gerekli cezaları almışlardır. 15 Temmuz darbe teşebbüsü ile gerçek yüzü kamuoyunca da görünen ve dış güçler namına bu ülke aleyhine çalıştığı ortaya çıkan Fetullahçı Terör Örgütü, Kur’an’ı, Hadisi, bu milletin dini duygularını ve ülkede itibar kazanan Risale-i Nur mesleğini tahrif ve istismar ederek kitleler nezdinde taban tutmuş ve aynı zamanda devlet içinde paralel yapılanmaya başlamıştır. Belli bir güce eriştikten ve medya yapılanmasını da tamamladıktan sonra Kur’an’ı, Hadisi ve Risale-i Nur mesleğini alenen bozmakta beis görmemiştir. Saman altından su yürüterek milletin kahir ekseriyetini kandırmaya muvaffak olan örgüt elebaşısı, kendince uygun şartların oluştuğuna kani olduktan sonra maskesini indirerek pervasızca dinde tağyir ve tahribatlarına başlamıştır."

Örgütün gerek devlet içindeki paralel gücü ve gerekse dış mihraklardan gelen ekonomik ve istihbari destekler sayesinde hemen hemen bütün dini gruplara ve STK’lara sızarak kontrol altına aldığını dile getiren kaplan, ağırlıklı olarak Emniyet Teşkilatında kümelenen örgüt üyelerinin, Pensilvanya’daki liderlerinden aldıkları talimatla devletin imkan ve silahlarını kullanarak kumpas kurduklarını anlattı.

Kaplan, bugün karara bağlanan davayla konu üzerindeki sis perdesinin kaldırıldığını sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...