Tahtakurusunun gen haritası çıkarıldı

Tahtakurusunun gen haritasının, yeni ve daha verimli böcek öldürücülerin geliştirilmesinde kullanılacağı belirtiliyor.

20.01.2011 - 14:45

Tahtakurusunun gen haritası çıkarıldı

Ohio Devlet Üniversitesi'nden bilimciler, ‘Cimex lectularius’ bilimsel ismine sahip tahtakurusunun gen haritasının tamamıyla çıkarıldığını açıkladılar. Haritanın, bu küçük canlıların son derece güçlü böcek öldürücü ilaçlara karşı nasıl dayanabildiklerinin anlaşılmasına yardımcı olacağı umuluyor.

Xiaodong Bai ve arkadaşlarının yürüttükleri araştırma, tahtakurusu nüfusunun tüm dünyada son 10 yıl içinde yıllık yüzde 100 ila 500 oranında artış gösterdiğini ortaya koyuyor. Bu canlıların sayısındaki artışın, paraziter hastalıkların küresel açıdan atağa geçmesine yol açması nedeniyle öncelikli öneme sahip olduğuna dikkat çeken araştırmacılar, çalışma sırasında özellikle böcek öldürücü ilaçlarla ilişkisi olduğu düşünülen gen gruplarının incelenmesine öncelik vermişler.

Bu küçük böcekleri kontrol altına almak için kırsal kesimde kullanılan böcek öldürücü kimyasalların yıllık maliyeti milyarlarla ifade ediliyor. Araştırmacılar, tahtakurusu nüfusunun dünyadaki geometrik artışını, ikinci el mobilya kullanımı, uluslararası seyahatlarin artık çok daha sık yapılması, daha dar sepktrumlu böcek öldürücülerin kullanılması ve böceklerin geliştirdiği dirence bağlıyorlar.

Bununla birlikte tahtakurularının kan emmelerine ve kaşıntıya neden olmalarına karşın, ciddi rahatsızlıklara yol açmadıkları da biliniyor.

Özgün bilimsel makaleye ulaşmak için tıklayın.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...