Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler (PETA) üyeleri, kürk endüstrisini protesto etmek için Taksim Meydanı’nda eylem yaptı.

İlişkili Haberler


Yarı çıplak bedenlerine boya ile leopar desenleri çizerek meydana gelen PETA üyesi ABD'li Ashley Byrne ve Kanadalı Emily Lavender, Türkçe ve İngilizce ''Sadece Hayvanlar Kürk Giyer'' ve ''Moda Gözlerinizi Kör Etmesin, Kürk Cinayettir'' yazılı dövizler taşıyarak, insanların alışveriş listelerinden kürk ve diğer deri ürünlerini çıkarmalarını istediler.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaptıkları çıplak protestolarla hayvan haklarını savunan Ashley Byrne,insanların hayvan kürkü giymelerinin, modayı takip etmek ya da soğuktan korunmak amacıyla açıklanamayacağını belirterek ''Bu hem çevre için kötü, hem hayvanlar için eziyet, hem de moda ile hiç ilgisi olmayan bir durumdur'' dedi.

Byrne, hayvanların kürkleri alınırken büyük eziyetlere maruz kaldığının altını çizerek, ''Kürk hayvanları avlandıktan sonra kafeslere konuluyor. Daha sonra gazla zehirleniyorlar ya da elektriğe maruz bırakılıyorlar. Biz insanlar, soğuğu vücudumuzda hissedelim, ama onların kürkleri için acı çekmelerine ya da öldürülmelerine izin vermeyelim'' diye konuştu.

Eyleme destek veren Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Ahmet Şenpolat da PETA'nın medya ve kamuoyunun dikkatini çekmek için bu tip eylemler yapmak zorunda olduğunu dile getirerek, ''Gönül isterdi ki PETA soyunmadan, yaptığı basın açıklamalarıyla bu konuları insanların gündemine getirsin. Ama ne yazık ki bu çok zor'' dedi.

Batıda bir PETA eylemi.
Batıda bir PETA eylemi.

Soğuk hava nedeniyle üşüdükleri gözlemlenen PETA üyesi iki kadın, daha sonra eylemlerini sona erdirdi.