Taksim’de ‘1 Mayıs’ gerginliği

Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili açıklama yapmak isteyen sendika üyesi grup ile polis arasında gerginlik yaşandı.

21.04.2014 - 12:17

Taksim’de ‘1 Mayıs’ gerginliği

1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili basın açıklaması yapmak isteyen sendikalara üye bir grup, Taksim Meydanı’nda toplandı.

Sendika üyeleri, açıklama yapmak için Gezi Parkı’na gitmeye çalıştı.

Buna izin vermeyen polis ekipleri ile sendika üyeleri arasında gerginlik yaşandı.

Polis ekipleri, sendikacılara kalkanlarla müdahale etti. Bu sırada bazı kişiler de gözaltına alındı.

Sendika üyeleri meydanda bulunan bir otele girdi. Daha sonra otelin önünde açıklama yapan sendika temsilcileri, polisin müdahalesine tepki gösterdi.

Olaylar sırasında çok sayıda çevik kuvvet ekibi ile TOMA'lar da meydanda bekletildi.

BEKO: TAKSİM İNADIMIZ YOK AMA...
Öte yandan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 1 Mayıs kutlamaları gündemiyle toplanan "DİSK Marmara Bölge Temsilciler Kurulu Toplantısı"nın açılışındaki konuşmasında kutlamaların adresinin Taksim olduğunu bir kez daha tekrarladı.

Beko, şöyle konuştu: "Bizim Taksim diye bir inadımız yok. 'Mitingleri ille de Taksim'de yapalım' diye inadımız yok. Mitingleri Yenikapı'da, Kadıköy'de, Maltepe'de yapabiliriz ama 1 Mayıs birlik, dayanışma, mücadele günü anmasını kesinlikle Taksim'de yapmak zorundayız. Otel çatılarından 1 Mayıs 1977'de işçi arkadaşlarımıza faşist katiller tarafından ateş açıldı. 37 arkadaşımız burada can verdi. Daha sonra 1 Mayıslar'da can veren kardeşlerimiz de oldu. Onların katilleri bulununcaya, adalete teslim edilinceye kadar kesinlikle 1 Mayıs birlik, dayanışma, mücadele günüyle ilgili Taksim sevdamız bitmeyecek."

1 Mayıs kutlamalarına ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına işaret eden Beko, "Devlet, hükümet olarak izin vermezseniz Anayasa'yı ve AİHM'i ayaklar altına almış olursunuz" dedi.

Kani Beko, geçen hafta İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile 1 Mayıs'a ilişkin yaptıkları görüşmeye de değinerek, "Sabahın erken saatlerine kadar görüşerek, konuşarak Taksim'in açılması konusunda gerekli barışçıl girişimlerimizi yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...