Taksim'de polis müdahalesi

Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla İstiklal Caddesi girişinde toplanan bir grup, polisin burada bulunmasının hukuksuz olduğunu iddia ederek, Gezi Parkı'nın açılmasını istedi. Uyarıya rağmen dağılmayan gruba tazyikli suyla müdahale edildi.

Anadolu Ajansı 06.07.2013 - 19:13

Taksim'de polis müdahalesi

Taksim Dayanışması üyelerinin de aralarında bulunduğu gruptakiler, İstiklal Caddesi'nin girişinde toplandı.


Gruptakiler, İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nden alınan karar metninin fotokopilerini, burada görevli polislere verdi.

"Polisin burada bulunmasının hukuksuz olduğunu" iddia eden gruptakiler, Gezi Parkı'nın halka açılmasını talep etti.

Bu arada, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de beraberindeki partililerle buraya geldi.

Çevik kuvvet ekipleri, İstiklal Caddesi girişinde barikat oluştururken, Taksim Dayanışması yetkilileri ve polis arasında görüşme yapıldı.

Öte yandan, polisin daha önceki müdahalesiyle ara sokaklara dağılan göstericiler de İstiklal Caddesi girişine geldi.

Polis, uyarılara rağmen dağılmayan gruba TOMA'lardan sıkılan tazyikli suyla müdahale etti. Müdahaleden, Gürsel Tekin ve beraberindeki bazı partililer de etkilendi.

Ara sokaklara kaçan gruptakilerden bazıları gözaltına alınırken, Taksim'e giriş-çıkışlar polis tarafından kapatıldı.

"VEKİL OLMAMIZ İŞE YARAMIYOR"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, yanındakiler tarafından gözüne solüsyon sürülmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bizim burada ne yaşadığımızı anlatmamıza gerek yok. Sizinle beraber yaşadık. Bunu objektif bir şekilde anlatmanızı bekliyoruz. Bizim milletvekili olmamız da zaten burada bir işe yaramıyor" dedi.

Tarlabaşı girişi ve Cumhuriyet Caddesi'nde de polis, toplanan gruplara biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

SATIRLI-SOPALI İKİ KİŞİ GÖZALTINDA
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'dan, olaylarla ilgili bir açıklama geldi.

Mutlu, Twitter'da paylaştığı mesajlarda, "Taksim'de izinsiz gösteri sonrasında çıkan olaylara karışan eli satırlı ve sopalı iki kişi yakalanarak gözaltına alındı, işlemi yapılmaktadır. Bu tür saldırı girişimlerine karşı polisimiz görevini dikkatle ve titizlikle sürdürecektir" ifadelerini kullanırken, olayla ilgili ayrıntılar belli oldu.

Bazı göstericiler Talimhane'deki ara sokaklara kaçtı. esnaf oldukları ve dükkanlarına taş atan göstericilere tepki gösterdikleri iddia edilen eli satırlı ve sopalı iki kişi, polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Bir kişinin boynundan yaralanmasına neden oldukları iddia edilen bu kişilerden satırı almaya çalışan bir çevik kuvvet amirinin de elinden yaralandığı öğrenildi.

Olaylar sırasında, gazeteci olduğu öne sürülen yabancı uyruklu bir kişinin de aralarında bulunduğu 31 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

İLK MÜDAHALE
Öte yandan bu olaylar öncesi de bir polis müdahalesi yaşandı.

Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'nın Sıraselviler ve İstiklal caddelerine bakan tarafında kadın örgütlerine üye bir grup, 'gözaltında taciz' iddialarında bulunarak, basın açıklaması yaptı. Burada bekleyen polislerin etrafına şerit çekmeye çalışan kadınları, polis ekipleri engelledi.

Bir süre sonra aynı yerde toplanan başka bir grup, Gezi Parkı eylemleri kapsamında 'su savaşı' gerçekleştirdi. Ellerindeki su tabancalarıyla birbirlerine su sıkan gruptakiler, çeşitli sloganlar attı.

Grubun İstiklal Caddesi'nin girişini kapatması üzerine polis ekipleri, gruptakilere dağılmaları yönünde uyarıda bulundu.

Polisin uyarılarına rağmen dağılmayan gruba, TOMA'lardan tazyikli su sıkılarak müdahale edildi. İstiklal ve Sıraselviler caddelerine dağılan göstericiler ile polisler arasında kovalamaca yaşandı. Ara sokaklarda biber gazı kullanan polis, bazı kişileri de gözaltına aldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...