Taliban’ı iPhone’la vuracaklar!

ABD'li bir askerin geliştirdiği iPhone uygulaması, cihazı düşman koordinatlarını belirleyip birlikleri harekete geçiren askeri bir GPS ünitesine dönüştüyor.

27.01.2011 - 12:23

Taliban’ı iPhone’la vuracaklar!

Afganistan’da savaşmış olan bir ABD askeri, cephede düşmanın tespit edilmesi ve koordinat paylaşımı için özel bir iPhone uygulaması geliştirdi.

Nangarhar Eyaletin’de konuşlandırılmış ABD birliğinde görev yapan Yüzbaşı Jonathan Springer (31), bir gece uyurken rüyasında düşmanı izleyen bir iPhone uygulaması kullandığını gördüğünü, uyandığında bu fikri hayata geçirmek için çalışmaya başladığını söyledi.

The Daily Mail’deki habere göre Springer’ın pusulalı iPhone uygulaması, operasyon alanlarında düşmanın veya önemli noktaların konumunu tespit etme, haritada işaretleme, fotoğraflama ve toplanan bilgilerin hızla diğer birliklerle paylaşması gibi işlevlere sahip. Uygulamayla belirlenen koordinatlar, helikopter birliklerinin operasyonlarında da kullanılabilecek.

Projeyi kendi parasıyla finanse eden Springer, cephedeki Amerikan askerlerinin çoğunun akıllı telefon kullandığını, bu tür bir uygulamanın operasyonlardaki başarı şansını çok artıracağını belirtti. Springer, Tactical Nav adını verdiği uygulamanın askerlerce kullanılan pek çok pahalı GPS sistemleriyle neredeyse aynı doğrulukta çalıştığı iddiasında.

Fikrini hayata geçirirken önce bir şirket kurarak patentini aldığını söyleyen yüzbaşı, ardından uygulamanın kodlaması için kitaplar okuyup yazılımcılarla birlikte çalışmaya başladığını ifade ediyor.

Tactical Nav adlı uygulamanın, Şubat’ta AppStore’daki yerini alması planlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...