'Tam tersine imzalamayın dedim'

Milletvekillerinin emekli maaşlarında yapılan düzenlemeyle ilgili, CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, Tanju Özcan'ın 'Hamzaçebi imzala dedi, imzaladım' sözlerini yalanlayarak, imzalamamaları gerektiğini söyledim.

Anadolu Ajansı 26.12.2011 - 14:38

'Tam tersine imzalamayın dedim'

CHP Grup Başkanvekilleri Emine Ülker Tarhan ve Akif Hamzaçebi basın toplantısı düzenledi.

Milletvekili emekli maaşlarıyla ilgili yapılan düzenlemeye ilişkin, ''CHP'nin böyle bir gece yarısı önergesine katıldığına şaşırmak hakkınız ve bunu olumlu bir şey olarak değerlendiriyorum'' diyen Tarhan, çünkü CHP'nin böyle olumsuz bir çalışmanın içinde olmasının kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Gece yarısı önergesine destek vermeyerek CHP'nin haysiyetli bir duruş sergilediğini dile getiren Tarhan, ''Tutanaklarda yer alan, katıldığımızı belirttiğimiz önerge; beşinci maddeye ilişkin olup bir nevi intibak, yani yeni ve eski milletvekilleri arasındaki maaş farkının giderilmesine ilişkindir'' dedi.

Fahiş bir artış yaratan önerge geldiğinde, yeni bir madde ihdası olduğundan komisyona üye vermediklerini, salonu terk ettiklerini ve bir kişi hariç bütün milletvekillerinin ret oyu kullandığını belirten Tarhan, kendisinin de ret oyu kullandığına ilişkin pusulayı gösterdi.

Tarhan, ''Hala bu konunun gündemde tutulmasını anlayamıyorum. Peki bu çalışmayı yapanlar ve kabul oyu kullananlar kimler, bunu sorgulamak lazım. Neden bu konu irdelenmiyor? Ben kişisel olarak ve CHP kurumsal olarak ret oyu vererek karşı duruşunu net olarak sergilemiştir ve karşı koymaya da devam edecektir. Yasalaşma sürecini dikkatle takip ediyoruz'' diye konuştu.

'UYGUN GÖRÜŞ VERMEDİK'
CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi de bu düzenleme gündeme geldiğinde, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in başkanlığında, grup başkanvekilleri olarak bir toplantı yaptıklarını ve CHP'yi temsilen kendisinin katıldığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun toplantı öncesinde kendisine ifade ettiği ''milyonlarca emeklinin maaşına artış yapılmazken milletvekili emekli maaşına zam yapılması yönündeki bir talebin kabul edilemeyeceği'' görüşünü toplantıda dile getirdiğini aktaran Hamzaçebi, şunları söyledi:

''TBMM Başkanının emekli olması halinde maaşının Cumhurbaşkanı emekli maaşının belli bir yüzdesi olarak ifade edilmesiyle ilgili maddeye 'milletvekili emekli maaşında da belli bir yüzde şeklinde bir düzenleme yapılabilir' dedik ancak bu yüzde hiç bir zaman milletvekili emekli maaşında artış meydana getirmeyecektir, sadece usulü bir düzenlemedir. Bu çerçevede eski ve yeni milletvekilleri arasındaki maaş farkının giderilmesi şeklinde bir düzenlemeye de uygun görüş verdik. Bunun dışında milletvekili emekli maaşında artışa yol açacak bir düzenlemeye CHP olarak uygun görüş vermedik. Bu görüşümüzü toplantıda bildirdim.

Yine Başkanlık Divanındaki temsilcilerin, mutabık kalınan önergeleri imzalaması yönünde bir görüş benimsendiği için ben de Tanju Özcan'ı aradım ve bunları kendisine aynen ifade ettim. Sayın Genel Başkanımızın görüşünü kendisine aynen ifade ettim. Bu görüşümü sayın Tarhan ve sayın Mevlüt Aslanoğlu'na ifade ettim.

Görüşmeler bu çerçevede sürerken önergeler verildiği sırada sayın Tarhan beni aradı tekrar teyit alma ihtiyacı duydu. Yüzde 42'lik oranın ifade edildiği önergeyle ilgili görüşümü sordu. Daha önceki görüşümü ifade ettim ve CHP olarak 'evet' dediğimizi söyledim. Milletvekili emekli maaşına artış getiren önergeyle ilgili olarak da sayın Tarhan beni yine aradı ve yine olumsuz görüşümüzü ifade etim ve kendisi önergeye destek vermedi.

'İMZALAMAYIN DEDİM'
Sayın Tanju Özcan, bugün bir kaç gazetede benim ismimi vermek suretiyle 'Hamzaçebi imzala dedi, imzaladım' şeklinde bir beyanda bulunmuştur. Siyaset dürüstlük ister. Siyaset söylediklerinin, yaptıklarının arkasında durmayı gerektirir. Bir kimse bir konuda yanlış yaptığını düşünüyorsa yapılması gereken bu yanlışın sorumluluğuna başkalarını ortak etmek değil, bu yanlış nedeniyle çıkıp açıkça partiden ve kamuoyundan özür dilemektir. Sayın Özcan, Cumartesi akşam beni aradı konuyu gündeme getirdi. Bana 'sen imzala dediğin için imzaladım' dedi tekrar. Kendisinde 'hayır' dedim. Ben size emekli maaşına zam getiren önergeyi imzalamamanız gerektiğini söyledim açıklıkla. Bunun üzerine bana verdiği cevap ilginç; Bana 'Bir AKP Grup Başkanvekili bir CHP ile görüştüğünü söyleyerek imzalamamı istedi. Ben de onun üzerine imzaladım' dedi. Bu diyaloğu bana aktardı.

Sonuç olarak CHP'nin milletvekili emekli maaşı artışına ilişkin önergede milletvekillerinin kişisel tutumu dışında hiç bir şekilde desteği söz konusu değildir. Herhangi bir şekilde ima yoluyla olsa dahi böyle bir destek söz konusu değildir.

Grup başkanvekillerinin diğer siyasi parti grup başkanvekillerine, Meclis Başkanına, kendi arkadaşlarına aynı şeyi söyleyip de bir milletvekiline farlı şey söylemesi düşünülemez. Ben bunu kendi hayat çizgimle, siyasi anlayışımla bağdaştıramam. Bana uygun bir davranış biçimi değildir.''

Bir gazetecinin, ''Bunu ilk gündeme getiren sayın Muharrem İnce oldu. Fakat grup yönetiminin buna karşı olduğunu söylüyorsunuz. Grupta bir anlayış farklılığı mı var?'' sorusu üzerine Tarhan, ''Kurumsal olarak bakış açımızı söyledim. Kişisel görüşlerle ilgili değerlendirme yapamam'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...