Tampon bölge için BM şartı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, ''Birleşmiş Milletler'den (BM) karar çıkmazsa tampon bölge Türkiye'nin tek başına yapabileceği bir iş değil. Bunun riskleri var" dedi.

NTV Haber 19.09.2014 - 17:03

Tampon bölge için BM şartı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Türkiye sınırı boyunca tampon bölge kurulmasının 'iyi bir çözüm' olduğunu söyledi.

Tampon bölge için uçuş yasağı gerekliliğine işaret eden Atalay, Birleşmiş Milletler'i (BM) adres gösterdi.

'SORUMLUSU SİZ OLURSUNUZ'
Atalay, ''Oradan bir karar çıkmayınca Türkiye'nin tek başına yapabileceği bir iş değil. Siz tampon bölge kurarsınız havadan insanlar bombalanır. Bunun sorumlusu siz olursunuz'' dedi.

'KAMPLARI ORADA KURABİLİRDİK'
Suriye krizi başladığında Türkiye'nin aynı taleple Birleşmiş Milletler'e başvurduğunu ve kabul edilmediğini hatırlatan Atalay, ''Kabul edilse kampları orada kurabilirdik'' diye konuştu.

SINIRA GÖÇ DALGASI
AK Parti Sözcüsü Atalay, sınırdaki son göç dalgasına da değindi: "4 bin kişi sınırımıza girmiş durumda. Büyük kısmının akrabaları var. Bunlar daha çok akrabalarıyla buluşuyorlar. Bizim kamplarımızda boş yer var. Çadır ve kamp malzemesi sevkediliyor. Suriye'de sınırın ötesinde Kobani bölgesinde çatışmalar sürüyor. Başka gelişler de olabilir.''

'ÇÖZÜM SÜRECİNİ ZORA SOKMAZ'
Kırıkkale'de habercilerle biraraya gelen Atalay, Kürtçe eğitim gerginliğini ise ajitasyon kokusu taşıyan provokatif tutumlar olarak değerlendirdi. Atalay, ''Çözüm sürecini zora sokmaz. Kırılmalar olur ama süreç yürür'' ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...