HDP’li Altan Tan: Tek adamlığa izin vermeyiz

Başkanlık sisteminin tartışılabileceğini ifade eden HDP Milletvekili Altan Tan, “Ama tek adamlığa, diktatörlüğe, otoriterliğe yol vermeyiz, izin vermeyiz" dedi. Tan, çözüm süreci konusunda Cumhurbaşkanlığı’na giden kişiler içinde akrabalarının olmasını “utandım” sözleriyle değerlendirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.11.2015 - 13:35 | Son Güncelleme : 09.11.2015 - 13:40

HDP’li Altan Tan: Tek adamlığa izin vermeyiz

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, TBMM’de milletvekili kaydı yaptıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tan, “Bu savaş oyununa girilmeseydi ve demokratik mücadeleye devam edilseydi, 7 Haziran seçimlerine kadar gösterilen sabır devam ettirilseydi, 15-20 gün sonra AKP'nin savaş stratejisi boşa çıkarılabilirdi" dedi.

"PARTİDEKİ AK SAÇLILAR..."

"PKK neden böyle bir savaş oyununa girdi?" sorusu üzerine Tan, "Biraz daha zaman geçtikten sonra belki daha soğukkanlı değerlendirmeler olur. Sayın Demirtaş, PKK'ya 'amasız, fakatsız savaşı durdurun' çağrısında bulundu. Demirtaş'ın o noktada bir yanlışının olduğunu düşünmüyorum. Partideki ak saçlılar, bu çağrıya genel başkanın daha yanında durarak ses verseydiler daha güçlü bir şekilde bunu önleyebilirdik, bu çağrı yerini bulabilirdi" diye konuştu.

“AKRABAM OLANLAR DA VAR, UTANDIM”

"HDP'siz bir Çözüm Süreci mümkün değil" ifadesini kullanan Tan, şöyle devam etti:
"(HDP ile de İmralı ile de konuşmam) diyorsan kiminle konuşacaksın. Cumhurbaşkanlığına gelen insanların bir kısımını gördüm, içlerinde akrabam olanları da var, utandım. Bölgede hiçbir etkinliği olmayan bazı şahıslar ve bazı korucu başları... Eğer süreci bu şahıslarla götüreceksen buyur götür. Nereye götüreceksin? Hiçbir yere götüremezsin."

“DİKTATÖRLÜĞE İZİN VERMEYİZ”

Tan, başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili de "Şu anki sistemden daha kötü bir başkanlık sistemi var mı Erdoğan'ın kullandığı yetkiler itibariyle? Şu an fiilen uygulanıyor zaten. Başkanlık, yarı başkanlık veya parlamenter sistem, bütün bu sistemleri tartışırız. Şuna 'evet' deriz değil, tamamını tartışırız ama tek adamlığa, diktatörlüğe, otoriterliğe yol vermeyiz, izin vermeyiz" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...